To jest ulubione miejsce poszukiwaczy bursztynu. Roi się od niego na plażach

Miłośnicy bursztynu zjeżdżają się w to miejsce z całej Polski. Nazwa miejscowości też jest związana z tym kruszcem. Jest to Jantar - popularna nadmorska miejscowość. Właśnie teraz, w okresie mniejszego ruchu turystycznego łatwiej jest znaleźć bursztyn.

Sztorm na Bałtyku co roku może wyrzucać na brzeg kilka ton bursztynu
Sztorm na Bałtyku co roku może wyrzucać na brzeg kilka ton bursztynu123RF/Picsel, 123RF/Picsel123RF/PICSEL

Jantar, czyli z litewskiego bursztyn, leży w gminie Stegna, na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. Niegdyś przez ten teren przechodził szlak bursztynowy. Co roku w trakcie wakacji odbywają się tutaj Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. W Jantarze znajduje się też Muzeum Bursztynnictwa.

Można bursztyn zbierać garściami

Wbrew pozorom to właśnie teraz jest najlepszy czas na poszukiwanie bursztynu. Wzburzone morze wyrzuca codziennie te piękne i cenne kamienie. W sezonie jesienno-zimowym o wiele więcej niż latem.

Co wiesz o życiu w Bałtyku? Tylko najlepsi zrobią 8/10 za parawanem

Brak tłumów sprzyja - lepiej widać bursztyn, nikt nam nie przeszkadza i co ważne, więcej pozostaje dla nas. Ze względu na duże zainteresowanie tematem bursztynów o komentarz poprosiliśmy eksperta. Zdradził nam m.in., kiedy najlepiej wybrać się na poszukiwania morskiego złota. - Bursztynów należy szukać po sztormach, dlatego najlepszą porą roku jest jesień i wiosna - wskazuje nasz rozmówca.

- Nie bez znaczenia jest też temperatura wody w Bałtyku, ponieważ przy niższej zwiększa się jej wyporowość - zauważa Jan Rzeszewicz, administrator grupy "Bursztyniarze Wybrzeża". - Dlatego też ostatnie lata z brakiem niskich temperatur oraz stosunkowo krótkimi sztormami skutkują brakiem dużych wysypów.

Jak zbierać bursztyn?

Wbrew pozorom istnieją pewne zasady w poszukiwaniu bursztynu. Przepisy pozwalają na zbieranie na plaży i płytkim pobrzeżu. Można to robić bez specjalnego sprzętu, po prostu spacerując brzegiem morza.

Najlepiej jest mieć ze sobą latarkę UV - bursztyny są fluorescencyjne. Możemy też wyposażyć się w podbierak. Często nie mamy pewności czy znaleźliśmy prawdziwy bursztyn. Ten zawsze unosi się w osolonej wodzie. Ma w sobie pęcherzyki powietrza, często widać inkluzje, czyli słynne różne części zatopione w bursztynie. W trakcie zbiorów zadbajmy o bezpieczeństwo - wzburzone morze potrafi być niebezpieczne.

Kolej przeżywa renesans czy odchodzi w zapomnienie?Stowarzyszenie Czysta PolskaINTERIA.PL