Szymon Hołownia proponuje gruntowne zmiany dotyczące polskich lasów
"Chcemy przywrócić Polakom kontrolę nad lasami i podwoimy liczbę parków narodowych w Polsce" - mówił Szymon Hołownia, który zaproponował kilka zmian dotyczących środowiska w Polsce.
Szymon Hołownia zabrał głos w sprawie polskich lasów. Zaproponował cztery punkty dotyczące tego, jak powinna zmienić się kwestia lasów w Polsce.
W ramach cyklu "Zielona niepodległa" partia Polska 2050 przygotowała plan odbudowy i ochrony polskich lasów. Obecnie 80 proc. lasów w Polsce jest zarządzanych przez Lasy Państwowe. Jak mówi Hołownia, partia polityczna Solidarnej Polski wraz z Lasami Państwowymi chcą "zawłaszczyć i zniszczyć lasy, które są naszym narodowym skarbem chcą, tak naprawdę je sprywatyzować".
Od wejścia w życie rozporządzenia EUTR w 2013 r., do 2021 r. przeprowadzono tylko 72 kontrole polskich nadleśnictw. W Polsce jest ich 6 razy więcej, bo ponad 430. Oznacza to, że ponad 80 proc. nadleśnictw nigdy nie zostało skontrolowanych pod kątem pozyskiwania drewna zgodnie z prawem, w tym z przepisami dotyczącymi ochrony przyrody.
Partia Polska 2050 chce oddać los lasów w ręce społeczeństwa. Ma też inne propozycje.
Las to zdrowie
Szymon Hołownia przedstawił na konferencji prasowej propozycje zmian. Mają one być korzystne dla Polaków.
1. Efektywna kontrola społeczna nad lasami. Hołownia mówi, że Lasy Państwowe to ogromna ogólnopolska "firma", kontrolująca większość polskich lasów. Hołownia proponuje, aby to społeczeństwo miało realne narzędzie do kontrolowania i wpływania na bezpośrednie otoczenia.
2. 25 proc. lasów zostanie wyłączone z użytku gospodarczego z tzw. gospodarki surowcowej. Leśny ekosystem ma służyć obywatelom.
3. Podwojenie powierzchni parków narodowych o połowę do 2030 r. Ostatni park powstał 21 lat temu, a obecnie ich powierzchnia wynosi łącznie 1 proc. zielonych obszarów kraju. Parki powinny, według Hołowni, powstawać w zgodzie ze społecznością lokalną. "Jako państwo będziemy kompensować ludziom ewentualne straty, lokalna społeczność ma być traktowana po partnersku" - mówił Hołownia.
4. Zatrzymanie eksportu polskiego drewna do Chin i na inne rynki. "Polskie drewno jest cenne i nie będziemy go wycinać i wypychać do Azji, żeby zarobić pieniądze. Trzeba zatrzymać ten mechanizm" - zaznaczył.