Wrocław przetestuje nowy wynalazek. Duże zagrożenie w wodzie
Konsorcjum, do którego należą wrocławskie wodociągi jest bliskie pozyskania kilkunastu milionów złotych na stworzenie urządzenia do monitorowania mikroplastiku i substancji ropopochodnych w wodzie. Urządzenie ma być testowane we Wrocławiu.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu jest w konsorcjum (jego liderem jest spółka Techsy), starającym się o ponad 13,5 mln zł dofinansowania na opracowanie innowacyjnego systemu do automatycznego, ciągłego monitorowania mikroplastiku i substancji ropopochodnych w wodzie.
Błyskawiczne pomiary mikroplastiku w wodzie. Pomogą wrocławskie wodociągi
Zadaniem dla pracowników MPWiK Wrocław ma być testowanie technologii. "Będziemy prowadzić testy terenowe na naszych obiektach w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych oraz weryfikować funkcjonalność systemu i współpracować nad jego optymalizacją" - piszą w mediach społecznościowych.
Urządzenie ma automatycznie pobierać próbki i analizować je na bieżąco (wyniki będą gotowe w mniej niż godzinę). Wynalazek na dodatek będzie bezobsługowy i może też wykrywać substancje ropopochodne.
"Nasz wniosek jako jedyny z całej puli został rekomendowany do dofinansowania w ramach konkursu NCBiR - Hydrostrateg III" - informuje MPWiK Wrocław. To oznacza, że pieniądze są prawie pewne i niedługo umowa będzie podpisana.
Badania wody pod kątem obecności mikroplastiku nie są niczym nowym. Są one jednak czasochłonne. Urządzenie, które może powstać z udziałem wodociągowców z Wrocławia może znacznie przyspieszyć ten proces i pomoże przeanalizować trudniej dostępne miejsca pod kątem ilości drobin tworzyw sztucznych.