Szczecińska policja rozbiła gang śmieciowy. Zatrzymanym grozi 15 lat więzienia
Zachodniopomorska policja rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym składowaniem odpadów. Pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie i we współpracy z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska funkcjonariusze ujawnili nielegalne wysypisko śmieci i zatrzymali 6 osób ściśle powiązanych z jego bezprawnym funkcjonowaniem.
Odpady palne zlokalizowano na terenie jednej z firm w powiecie goleniowskim. Nie posiadała ona uprawnień do składowania tego typu substancji. Podstawą do wszczęcia postępowania były wyniki czynności przeprowadzonych przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska w Zielonej Górze i Wrocławiu.
Kolejne miejsce składowania nielegalnych odpadów ujawnione
W ostatnim czasie policjanci ze Szczecina wspólnie z funkcjonariuszami z komend w Poznaniu i Wrocławiu oraz z inspektorami z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze i Poznaniu weszli na teren składowiska. Tam, wraz z biegłym z zakresu ochrony środowiska, przeprowadzono oględziny i pobrano odpowiednie próbki do specjalistycznych badań.
W tym samym czasie prowadzono postępowanie na terenie województw dolnośląskiego i wielkopolskiego wobec firm, które nielegalnie przekazywały niebezpieczne odpady na teren województwa zachodniopomorskiego.
Jak czytamy w komunikacie GIOŚ: “ustalono, że odpady zwożono z terenu kraju, a w dokumentacji ich dotyczącej poświadczano nieprawdę. Potwierdzono przyjęcia odpadów w miejscu, w którym faktycznie się nie znajdowały, natomiast transportowane i składowane były na terenie jednej z gmin województwa zachodniopomorskiego."
Teren składowiska nielegalnych odpadów jest objęty kontrolą przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Zatrzymano 6 osób zaangażowanych w proceder - część z nich trafiła do aresztu.
W Polsce funkcjonuje mafia śmieciowa
Od momentu ujawnienia przez dziennikarzy śledczych TVN miejsc składowania niebezpiecznych, radioaktywnych odpadów oraz organizacji całego nielegalnego procederu nie ma wątpliwości, że na terenie naszego kraju od lat funkcjonowała mafia śmieciowa.
Trwa teraz rozbijanie całej organizacji oraz podejmowanie czynności i stawianie zarzutów. Na terenie całego kraju.
- Nielegalne składowisko odpadów wykryte w Ścinawie miało ponad 2 tys. metrów kwadratowych. Znajdowało się na działce obejmującej tereny pofabryczne w powiecie lubińskim. Na wysypisku zakopano odpady pochodzące z demontażu samochodów, odpady komunalne, folie oraz niewielką ilość odpadów ropopochodnych. Informację tę potwierdził zastępca Wojewódzkiego Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu Tomasz Kubicki.
- Jak zauważają Główne Inspektorki Ochrony Środowiska Anna Kowalczyk i Anna Przeździak w pracy "Problematyka odpadów niebezpiecznych, metody i skutki ich nielegalnej utylizacji", gospodarka odpadami jest wciąż jednym z największych i najbardziej problematycznych wyzwań ochrony środowiska.
Przestępczość przeciw środowisku jest jednym z najbardziej dochodowych procederów na świecie. Sprawa nielegalnych odpadów i mafii śmieciowej w Polsce ma charakter rozwojowy.