Rzadkie zjawisko nad Bałtykiem. Morze w Jantarze zaczęło "dymić"

Nie tak dawno miłośnicy porannych spacerów mogli w podziwiać niecodzienny widok na plaży w Jantarze. Ich oczom ukazało się "dymiące morze". Zjawisko utrwalone na nagraniach w internecie jest niezwykle rzadkie i występuje nad Bałtykiem tylko w ściśle określonych warunkach.

Ostatnio w Jantarze nad Bałtykiem doszło do ciekawego zjawiska atmosferycznego
Ostatnio w Jantarze nad Bałtykiem doszło do ciekawego zjawiska atmosferycznegoMarta Darowska/REPORTEREast News

Bałtyk to nie tylko miejsce, gdzie można się kąpać i opalać. Nad naszym morzem można obserwować także wiele nietypowych zjawisk atmosferycznych. Są to np. morszkulce, czyli lodowe kule, trąby wodne, a nawet zorza polarna.

Niezwykły widok nad polskim morzem

Kilka dni temu o poranku można było oglądać nad Bałtykiem jeszcze inne ciekawe zjawisko. Opisano je na profilu "Na Mierzeję". Morze w Jantarze wręcz "dymiło". W internecie pojawiło się nagranie z tego momentu. O co chodzi?

Ale piękne zjawisko o świcie. Poranek na plaży w Jantarze z "dymiącym morzem" robi super wrażenie. I to niesamowite słońce na końcu
można przeczytać na profilu "Na Mierzeję".

Dlaczego morze dymi? To specjalna mgła

Takie zjawisko można porównać do czajnika z gotującą się wodą. Takie "dymiące morze" jest wynikiem kilku czynników.

To efekt napływu ciepłego powietrza znad morza, które styka się z wychłodzonym podłożem przy brzegu. Musi być też odpowiednie światło, byśmy mogli zobaczyć skondensowane kropelki pary unoszące się nad wodą. To właśnie wtedy tworzą się obłoki pary.

Zjawisko "dymiącego morza" może powstawać niemal o każdej porze roku. Kluczowa jest tutaj różnica temperatur pomiędzy wodą i podłożem a napływającymi masami powietrza. W przeciwieństwie do "tradycyjnej" mgły, temu zjawisku towarzyszy zwykle wiatr. Ustępuje ono, gdy masy powietrza się wymienią.

Sprawdź swoją wiedzę o Morzu Bałtyckim