Reindustrializacja katowickiej kopalni. Powstanie tu nowoczesne centrum technologiczne

Katowicka kopalnia Wieczorek przeobrazi się w centrum nowych technologii. Samorząd miasta przejął nieruchomości po zlikwidowanej kopalni, na której terenie ma powstać hub gamingowo-technologiczny.

Kopalnia Wieczorek
Kopalnia WieczorekAlbin MarciniakEast News

Rewitalizacje kopalni to element transformacji regionów pogórniczych. Przedsięwzięcie zwane "Dzielnicą Nowych Technologii - Katowickim HUB-em Gamingowo-Technologicznym" ma dać nowe życie niefunkcjonującej już kopalni Wieczorek. Miasto w drodze darowizny nabyło nieruchomości od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Teren jest własnością Skarbu Państwa, jego łączna powierzchnia wynosi 93 tys. 902 m kw. 

Nowe życie kopalni

Samorząd Katowic - w ramach obowiązku opieki nad zabytkami - ma zrewitalizować pokopalniany teren i uratować obiekty szybu Pułaski dawnej kopalni Wieczorek poprzez wprowadzenie do nich nowych funkcji o charakterze publicznym.

Na terenie kopalni powstanie nowoczesne centrum technologiczneAlbin MarciniakEast News

"Cieszę się, że wszystkie tereny pozostałe po kopalni Wieczorek będą mogły dostać nowe życie, że część tych zabudowań, które pozostały, będzie mogła być odrestaurowana - będą mogły nadal przypominać naszym kolejnym pokoleniom o tym, że była tam kopalnia, ale przede wszystkim cieszę się, że na tych terenach będą mogły powstawać nowe firmy, być może startupy, w branży e-sportu" - mówił wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Marek Wesoły.

Prezydent Katowic mówił z kolei, że przekształcenie kopalni jest "kolejnym krokiem milowym" dla rozwoju miasta. "Ale nie tylko miasta, bo to, co będzie powstawało na terenach po kopalni Wieczorek, będzie na pewno impulsem rozwojowym dla wielu miast naszego regionu" - ocenił Marcin Krupa.

Na terenie byłej kopalni powstanie 6 hubów gamingowo-technologicznych. W kwietniu ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla drugiego etapu inwestycji. Pozostałe etapy mają polegać m.in. na uzbrojeniu obiektów w sprzęt technologiczny i sprzęt ogólnego przeznaczenia, budowie budynków biurowo-usługowych oraz zaadaptowaniu szybu Poniatowski na cele społeczne, edukacyjne i kulturalne.

Obiekt zostanie oddany do użytku prawdopodobnie w drugiej połowie 2026 r.

„Drwale i inne opowieści Bieszczadu”: Jak rozpoznać wiek drzewa?Polsat PlayPolsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas