Region odmieni się dzięki elektrowni jądrowej. "Potrzebujemy stabilizacji"

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Stabilna, czysta i tania energia dla polskich rodzin dzięki inwestycji, która dopełnia spektakularną transformację Wielkopolski Wschodniej. O budowie elektrowni jądrowej w Koninie-Pątnowie parlamentarzyści z regionu rozmawiali z przedstawicielami inwestora - firmy ZE PAK.

Parlamentarzyści z Wielkopolski Wschodniej rozmawiali z przedstawicielami inwestora - firmy ZE PAK - o elektrowni jądrowej w Koninie-Pątnowie
Parlamentarzyści z Wielkopolski Wschodniej rozmawiali z przedstawicielami inwestora - firmy ZE PAK - o elektrowni jądrowej w Koninie-PątnowieINTERIA.PL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

- Wszelkie możliwe analizy i dane pokazują, że energetyka atomowa to jedno z najtańszych rozwiązań, jeśli chodzi o zapewnienie długoterminowych, stabilnych dostaw energii - mówi Piotr Woźny, prezes zarządu ZE PAK.

Energia jądrowa dopełni transformację Wielkopolski Wschodniej

- To jest też bardzo ważna inwestycja dla Wielkopolski Wschodniej. Regionu, który przechodzi niezwykle intensywną transformację energetyczną. Być może jedną z najbardziej spektakularnych w UE - podkreślił Piotr Woźny.

- Potrzebujemy stabilizacji. Stabilizacji systemu energetycznego - mówi Tomasz Nowak, poseł KO, przewodniczący podkomisji ds. transformacji, OZE i energetyki jądrowej.

- Niewątpliwie jedną z odpowiedzi jest propozycja elektrowni atomowej w Koninie. Z bardzo prostych powodów. Kończy się tani węgiel brunatny, jest teren, są przyłączenia do sieci. I jest akceptacja społeczna dla takiego przedsięwzięcia - niespotykana chyba w Polsce - powiedział parlamentarzysta.

- W każdej złotówce większość wydanych pieniędzy - 66 groszy - jest z prywatnego biznesu. To znaczy, że to ma głęboki sens. Koreańczycy budują bardzo sprawnie, szybko. Prywatny biznes inwestuje. Czego więcej potrzeba? Ja jestem wielką entuzjastką - mówi Mirosława Nykiel, posłanka KO, wiceprzewodnicząca komisji gospodarki i rozwoju.

Potrzebujemy stabilizacji. Stabilizacji systemu energetycznego. Niewątpliwie jedną z odpowiedzi jest propozycja elektrowni atomowej w Koninie.
Tomasz Nowak, poseł KO

Stabilna, tania i czysta energia

W listopadzie 2023 spółka PGE PAK Energia Jądrowa otrzymała decyzję zasadniczą wydaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w sprawie budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim.

Elektrownia ma zostać wyposażona w bezpieczną technologię APR1400, a dwa reaktory o łącznej mocy zainstalowanej 2800 MW mają dostarczyć rocznie 22 TWh energii. Pokrywa to obecnie ok. 12 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

KHNP oferuje bezpieczną, efektywną, funkcjonującą od ponad 40 lat koreańską technologię reaktorów jądrowych. Obecnie KHNP jest trzecim największym operatorem elektrowni jądrowych, a w ostatnim czasie zrealizowało z dużym sukcesem w terminie i budżecie jedną z największych inwestycji na świecie - elektrownię jądrową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Ta inwestycja to szansa dla Polski, regionu i przede wszystkim dla nas, Polaków, bo energia jądrowa to stabilna, czysta i tania energia dla polskich rodzin i firm na kolejne kilkadziesiąt lat - podkreśla Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz ZE PAK i Przewodniczący Rady Nadzorczej PGE PAK Energia Jądrowa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas