Nigdy nie przywoź tych "pamiątek" z wakacji. Kary mogą być ogromne

Buty ze skóry węża, kosmetyki z piżmem, czy rogi nosorożca. Przed przywozem takich upominków z egzotycznych roślin i zwierząt powinniśmy zastanowić się dwa razy. Takie "pamiątki" są objęte przepisami dotyczącymi ochrony dzikiej fauny i flory. Handel roślinami i zwierzętami przyczynia się do lokalnego lub globalnego wyginięcia niektórych gatunków. Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemności na granicy i nie przyczyniać się do dewastacji środowiska, lepiej przywieźć z wakacji magnes na lodówkę.

Jakich pamiątek nie przywieziemy z wakacji? Zakazem przywozu objętych jest wiele gatunków kręgowców, bezkręgowców i roślin
Jakich pamiątek nie przywieziemy z wakacji? Zakazem przywozu objętych jest wiele gatunków kręgowców, bezkręgowców i roślinTim Ockenden - PA Images/PA Images/Harald Lange/ullstein bild Getty Images

Nieprzemyślana pamiątka przywieziona z wczasów może sprawić, że wspomnienia z wakacji nie będą przyjemne. Szczególnie jeżeli na miejscowych egzotycznych bazarach kupimy drobiazgi pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego

Przepisy są bezwzględne i na lotnisku może się okazać, że grozi nam mandat, a nawet więzienie. Nie wspominając już o środowisku naturalnym, które jest dewastowane przez przemysł turystyczny i turystów poszukujących nietuzinkowych pamiątek. 

Przywozisz pamiątkę z wakacji? Uważaj, bo może być nielegalnaPolsat NewsPolsat News

Czego nie można przywozić z wakacji?

W ramach przyjętej w latach 70. międzynarodowej Konwencji Waszyngtońskiej CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) sporządzono listę kręgowców, bezkręgowców i roślin, których wywożenie za granicę jest zakazane. 

Ponieważ różne gatunki na całym świecie padają ofiarą kłusownictwa i nielegalnego handlu, lista gatunków, których nie można przewozić między krajami bez zezwolenia co jakiś czas się zmienia. Poniżej przedstawiamy część okazów objętych przepisami CITES.

Ciosy słoni. Kłusownictwo i pozyskiwanie ciosów było niegdyś przyczyną cierpienia tysięcy zwierzątXinhua NewsEast News

Zwierzęta (kręgowce)

Zakazem przywozu objęte są wszystkie naczelne, wszystkie dzikie koty (m.in. tygrysy, lwy, lamparty, pumy, serwale, rysie, żbiki), wilk, wszystkie niedźwiedzie, słonie, nosorożce, hipopotam, żyrafa, wydry, łuskowce, piżmowiec, jeżozwierz afrykański, mors, wszystkie walenie (np. wieloryby i delfiny). Nie wolno przywozić produktów, które powstały w wyniku zabicia tych zwierząt - przedmiotów wykonanych z części ciał zwierząt, dywaników, odzieży, kłów dzikich kotów, kosmetyków (żółć czy sadło niedźwiedzi, piżmo piżmowca), wyrobów z kości słoniowej, sierści, rogów, łusek, 

Nie wolno przywozić spoza granic żywych i martwych (wypchanych) ptaków. Zakaz dotyczy np. gwarka, prawie wszystkich papug, wszystkich ptaków drapieżnych, sów, kolibrów, flamingów, czy tukanów.

Przedmioty skórzane (paski do zegarków, torebki, buty, kapelusze, kurtki) wytworzone ze skóry węża są objęte zakazem wywozu za granicęArdea Picture LibraryEast News

Zabronione jest transportowanie węży - wszystkich z rodziny pytonów i dusicieli. Zakazem objęte są też kobry, liczne żółwie, w tym wszystkie żółwie lądowe i morskie, wszystkie zwierzęta z rzędu krokodyli (gawiale, aligatory, krokodyle), liczne legwany, gekony, agamy, kameleony, warany, inne jaszczurki. Nie można kupować i przywozić wszystkich przedmiotów, które powstały w wyniku zabicia zwierząt: pasków, torebek, butów, odzieży i kapeluszy ze skóry gadów. Nie wolno posiadać też nalewek, skorupy żółwi i innych przedmiotów. W celach hobbystycznych nielegalni handlarze sprzedają też płazy - głównie żaby, salamandry i traszki, a także ryby: koniki morskie, płaszczki i rekiny. Nie wolno przywozić produktów, które są wyprodukowane z części tych zwierząt.

Bezkręgowce są również objęte ochroną w ramach Konwencji Waszyngtońskiej. Nielegalni handlarze na bazarach sprzedają np. ogórki morskie, pajęczaki a w tym części skorpiona, motyle (spreparowane okazy), pijawki lekarskie i "leki" wytworzone na ich bazie, małże i ślimaki oraz produkty z nich wykonane. Coraz częściej turyści zwożą spoza granic fragmenty koralowców - kupowanie i zbieranie jest zabronione (np. korale czarne i niebieskie, zakaz nie dotyczy korala czerwonego).

Każdy, kto chce przywieźć "dzikie pamiątki" z wakacji musi zwrócić uwagę na to, czy nie są one objęte przepisami dotyczącymi ochrony dzikiej fauny i flory. East News

Rośliny

Zakazem przywozu do kraju objęte są też rośliny. Chodzi między innymi o agawy, niektóre cyprysy, wszystkie kaktusy, wszystkie aloesy poza Aloe vera, wszystkie storczyki, wszystkie dzbaneczniki, szereg roślin drzewiastych (np. z rodziny mahoniowatych, palisandry - rodzaj Dalbergia, bubingi - rodzaj Guibortia), żeń-szeń z Rosji (wyłącznie całe lub posiekane korzenie), rośliny z rodzaju Hoodia.

Z wszystkich tych okazów nielegalnie sprzedawane mogą być meble, figurki, instrumenty, suplementy i inne pamiątki.

Zawsze informuj sprzedawcę o tym, że chciałbyś wywieźć dany przedmiot za granicę. Nie bój się pytać o to, czy pamiątkę wytworzono z gatunku CITES - może okazać się, że sprzedawca ma odpowiednie dokumenty wywozowe lub może się o nie wystarać.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Międzynarodowe zasady

Kwestię transportu nielegalnych "pamiątek z wakacji" reguluje Konwencja Waszyngtońska (CITES) z 1973 roku i przepisy Unii Europejskiej w tym zakresie. Konwencja Waszyngtońska dotyczy międzynarodowego handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Przepisy Konwencji zmieniają się głównie podczas Konferencji Stron, czyli średnio co 2,5 roku. 

Za sprawą konwencji waszyngtońskiej ograniczono znacząco między innymi handel rogami nosorożców oraz ciosami słoni. CITES reguluje przemieszczenie przez granice państwowe ponad 34 tysiące gatunków - ponad 5100 to zwierzęta, reszta to rośliny. 

"Przed przywozem upominków z egzotycznych roślin i zwierząt zawsze musimy zwrócić uwagę na to, czy nie są one objęte przepisami dotyczącymi ochrony dzikiej fauny i flory. W świetle przepisów nie ma znaczenia czy przewóz dotyczy żywych zwierząt, czy przedmiotów z nich wykonanych" - przypomina resort klimatu.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas