Ptaki okradły wspinaczy w Tatrach. Kruk wie więcej, są na to dowody

Podczas niedawnej wspinaczki w polskich Tatrach turyści przekonali się o niebywałych zdolnościach ptaków. Kruki, bo o nich mowa, od dawna zadziwiają ornitologów swoją nieprzeciętną inteligencją. Dzięki umiejętnościom adaptacyjnym z łatwością zdobywają to, czego chcą.

Kruki to ptaki nieprzeciętnie mądre. Potrafią rozwiązywać problemy i uczyć się na podstawie wcześniej zdobytych doświadczeń
Kruki to ptaki nieprzeciętnie mądre. Potrafią rozwiązywać problemy i uczyć się na podstawie wcześniej zdobytych doświadczeń123RF/PICSEL

Kruk to największy krukowaty i jeden z najinteligentniejszych ptaków. O jego sprycie przekonała się grupa wspinaczy. "Uważajcie" - ostrzegają członkowie ekipy, która wspinała się w Tatrach.

Ptasi gang. Kruki w Tatrach okradają turystów

Kruki to ptaki nieprzeciętnie mądre. Potrafią rozwiązywać problemy i uczyć się na podstawie wcześniej zdobytych doświadczeń. Według relacji turystów w Tatrach grasuje nawet ptasi gang, który nie ma oporów przed kradzieżą jedzenia, nawet z zamkniętych plecaków.

"W ciągu 2 godzin kruki przyleciały, otworzyły sobie kieszenie w plecakach, gdzie czuły jedzenie i zrobiły sobie ucztę" - pisze na swoim profilu na Instagramie jeden z uczestników aktywności górskich.

Tatrzańskie kruki nauczyły się wykorzystywać nieuwagę turystów. Tym razem dobrały się do słodyczy i kabanosów, które znajdowały się w plecakach wspinaczy. Na nagraniu widać pootwierane plecaki i porozrzucane papierki bez zawartości.

Podobnymi doświadczeniami podzielili się inni turyści i wspinacze, którzy potwierdzili, że kruki zjadały im przekąski lub odlatywały z wyjętymi z plecaków owocami.

Są dowody anatomiczne na inteligencję kruków123RF/PICSEL

- Kruki odznaczają się wglądem, mogą rozwiązywać bieżące problemy, wykorzystując swoje wcześniejsze doświadczenia oraz doświadczenia innych ptaków i zwierząt - wyjaśnia przyrodnik Jacek Karczewski. Potrafią również czerpać z doświadczenia ludzi.

Kruk potrafi otworzyć plecak, żeby dostać się do jedzenia

I rzeczywiście, kruki to stworzenia o niebywałych zdolnościach adaptacyjnych, mówi się wręcz, że spryt i inteligencja tych ptaków są wybitne i wyróżniają się wyraźnie na tle innych gatunków. Duże papugi, jak ary, mogą niewiele im ustępować w tym względzie.

Są dowody anatomiczne na inteligencję kruków. Kiedy zaczęliśmy zaglądać do mózgów ptasich przy użyciu sprzętu, to okazało się, ze kruki mają bardzo dobrze rozwinięte ośrodki mózgu odpowiedzialne za kojarzenie faktów i myślenie abstrakcyjne
tłumaczy w rozmowie z Zieloną Interią ornitolog Jacek Karczewski.
Kruki posiadają też wyobraźnię, którą przypisuje się zazwyczaj wyłącznie ludziom123RF/PICSEL

Badacze nieraz próbowali udowodnić tę tezę i przeprowadzili kilka eksperymentów. Znane są m.in. badania, w których kruki wrzucają do pojemnika kamyki, aby wydobyć dzięki nim na wierzch to, na czym im zależy. Czasami zostawiają w różnych miejscach, np. na ulicy, jedzenie w skorupie, aby mogło zostać rozgniecione przez koła samochodów.

Co więcej, według badaczy kruki posiadają też wyobraźnię, którą przypisuje się zazwyczaj wyłącznie ludziom.

- Kruki zwracają uwagę na to, na co my patrzymy i co ściąga naszą uwagę. Mało tego, są jednymi z nielicznych zwierząt, u których potwierdzono komunikowanie o rzeczach, które nie dzieją się tu i teraz, posługują się pojęciami abstrakcyjnymi - podsumowuje Jacek Karczewski.

Czy powinniśmy dokarmiać ptaki?Polsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas