Pożar bieszczadzkiej połoniny. Zawinił niedopałek?
Pożar na Połoninie Caryńskiej wybuchł w poniedziałek wieczorem. Wyglądał bardzo groźnie, a w akcji gaszenia go wzięło udział ok. 80 osób. Trwa ustalanie skutków wybuchu ognia, ale mogą być one widoczne w ciągu kilku miesięcy.
Bieszczadzki Park Narodowy poinformował o skutkach poniedziałkowego pożaru na Połoninie Caryńskiej. "Nie zaobserwowaliśmy strat przyrodniczych wśród zwierząt kręgowych. Liczba zniszczonych bezkręgowców jest trudna do oszacowania" - podał w park. Skutki pożaru na bieszczadzkiej połoninie będą jednak obserwowane w ciągu kolejnych miesięcy.
W opinii PSP w Ustrzykach Dolnych w wyniku pożaru mogły ucierpieć gryzonie. Poniedziałkowa akcja była skomplikowana ze względu na trudną do gaszenia lokalizację - duże nachylenie stoku, a także wiatr, który rozniecał ogień.
Pożar na Połoninie Caryńskiej
Pożar na południowych stokach Połoniny Caryńskiej wybuchł w poniedziałek wieczorem. Suche rośliny paliły się w sąsiedztwie szlaku turystycznego. Wypalone są dwa miejsca o łącznej powierzchni 1.46 ha - poinformował we wtorek park. W pierwszej ocenie podawano, że spłonął dużo większy obszar.
Strażacy musieli użyć podczas akcji gaszenia quadów oraz podręcznego sprzętu gaśniczego, mówi Interii mł. bryg. mgr inż. Dariusz Dacko.
Chociaż nie wiadomo, jaka była przyczyna pożaru na połoninie, park narodowy apeluje i ostrzega, że używanie otwartego ognia w parku narodowym jest zabronione. "Nie wyrzucajcie niedopałków w darń roślinną - jest to wykroczenie wobec zapisów Ustawy o ochronie przyrody" - poinformowano.
- Nie wiadomo, jakie były przyczyny pożaru, ustala to policja lub rzeczoznawca. Przypuszczalna przyczyna jest trudna do określenia - przekazał Interii mł. bryg. mgr inż. Dariusz Dacko, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Ustrzykach Dolnych.
Charakterystyczna połonina w Bieszczadach
Park narodowy poinformował ponadto, że 30 lat temu w tym samym miejscu Połoniny Caryńskiej wybuchł pożar, a roślinność dość szybko się zregenerowała.
Połonina Caryńska to charakterystyczny masyw leżący w Bieszczadach. Najwyższym szczytem masywu jest Kruhly Wierch (1297 m n.p.m). Rejon ten jest często odwiedzany przez turystów zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim.
Połoniny pokrywają szczególne formacje roślinne, a Bieszczady słyną właśnie z ich obecności. Sama nazwa połonina jako określenie zapożyczone z języka rusińskiego oznacza miejsce psute i nienadające się do uprawy roli. Z kolei w innych krajach południowej Europy słowo "planina" oznacza po prostu góry.