Baśniowy zwiastun wiosny. Prastare rośliny rosły, zanim pojawili się ludzie
Człowieka ani pszczół nie było na Ziemi, kiedy magnolie jako jedne z pierwszych roślin kwiatowych pojawiły się na naszej planecie. Było to ok. 95 mln lat temu. Magnolie są nie tylko symbolem wiosny, ale i długowieczności.
Magnolia (rodzina magnoliowatych) to bez wątpienia jeden z najbardziej spektakularnych symboli wiosennych. O wyjątkowości tej rośliny świadczy nie tylko jej wygląd, który zniewala podczas okresu kwitnienia. Magnolia jako jedna z pierwszych roślin kwiatowych pojawiła się na Ziemi.
Magnolia jako jedna z pierwszych na Ziemi
Na Ziemi panowały wówczas dinozaury, a lasy złożone między innymi z magnoliowców porastały obszary dzisiejszej Arktyki. Wtedy też zaczęły się pojawiać motyle, jednak nie było jeszcze wtedy pszczół, a kwiaty były zapylane przez chrząszcze. Kolejną wyjątkową cechą magnolii jest to, iż nie zawiera ona nektaru, a jedynie przypominającą go wydzielinę.
Magnolia jest rośliną wyjątkową, bo, jak pisaliśmy w Interii, odwraca kolejność wegetacji. Oznacza to, że kwiaty pojawiają się przed wypuszczeniem liści.
Jakie magnolie występują w Polsce?
Magnolie jako rośliny ozdobne były i nadal są zazwyczaj sadzane w ogrodach i parkach. Stały się ozdobą nie tylko rodzimych Chin, Japonii, czy Korei Północnej (magnolia to kwiat narodowy tego kraju), ale i krajów Europy - do nas trafiły na przełomie XVII i XVIII w. dzięki botanikowi o nazwisku... Magnol.
Większość sadzonych na naszym kontynencie magnolii pochodzi jednak z Azji, a tylko niewielka część tych roślin z Ameryki.
Obecnie prawie 10 naturalnie występujących gatunków magnolii jest krytycznie zagrożonych wyginięciem. Ponad 20 ma status zagrożenia, a 18 jest narażonych na wyginięcie.
Najpopularniejsze magnolie, które pojawiają się w ogrodach to te, które kwitną, zanim rozwiną się liście. Są to:
- magnolia gwiaździsta,
- magnolia Susan,
- magnolia Betty,
- magnolia pośrednia (chyba najczęściej uprawiana w Polsce).
Magnolia purpurowa kwitnie z kolei wraz z rozwojem liści, a magnolia Siebolda, szerokolistna i parasolowata kwitną po wypuszczeniu liści. To jednak nie wszystko. W Polsce uprawia się też wiele innych odmian tych fascynujących roślin. W wyniku krzyżowania powstają drzewa z kwiatami o różnych barwach. Najczęściej w spotyka się kwiaty biało-różowe, rzadziej fioletowe i żółte.
Kora i pączki magnolii mają według ludów wschodnich właściwości lecznicze, a w Japonii marynowanymi płatkami posypuje się ryż.