Polskie drzewo wygrało popularny konkurs. Polska górą trzeci raz z rzędu

Rosnący w Arboretum Wojsławice niedaleko Niemczy (woj. dolnośląskie) polski buk o nazwie "Serce ogrodu" został wybrany Europejskim Drzewem Roku 2024. To już kolejny raz gdy fani polskiej przyrody zmobilizowali się w internetowym głosowaniu, gwarantując tytuł kandydatowi z Polski. Wkrótce dolnośląski buk będzie walczył o tytuł Drzewa Roku 2024 z kandydatami z całego świata, nie tylko z Europy.

Polski buk "Serce ogrodu" z Niemczy zdobył tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2024. To już trzeci raz z rzędu, gdy polski kandydat zdobywa tę nagrodę. Wkrótce "Serce ogrodu" powalczy o tytuł Drzewa Roku 2024
Polski buk "Serce ogrodu" z Niemczy zdobył tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2024. To już trzeci raz z rzędu, gdy polski kandydat zdobywa tę nagrodę. Wkrótce "Serce ogrodu" powalczy o tytuł Drzewa Roku 2024JAROSLAW JAKUBCZAK/POLSKA PRESS/Polska Press/East NewsEast News

Europejskie Drzewo Roku 2024 rośnie w Niemczy (woj. dolnośląskie), w Arboretum Wojsławice i liczy ok. 200 lat. Nazywane jest "Sercem ogrodu". Jak wskazuje nazwa, okaz ten rośnie w samym środku parku.

Europejskie Drzewo Roku 2024. Kolejna wygrana Polski

Polski buk wyróżnia potężny pień, a także niecodziennie rozłożyste gałęzie i purpurowe liście, które pięknie lśnią w słońcu.

"Jego historia jest nierozerwalnie związana z rokiem 1880, gdy właścicielem majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb. To za jego sprawą powstało Arboretum, a niewielki park zyskał sławę. W cieniu jego wielkiej korony nadal spotykają się pasjonaci, zjednoczeni podziwem dla natury" - mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja.

W konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2024 oddano w sumie ponad 174 tys. głosów. Najwięcej osób zagłosowało na polski buk. Drugie miejsce zajął również buk, ale z Francji. Trzecie lokata przypadła drzewu oliwnemu z Włoch.

To już trzeci raz z rzędu gdy tytuł Europejskiego Drzewa Roku przypada polskiemu kandydatowi. W 2023 r. pierwszą nagrodę zdobył łódzki dąb Fabrykant, a w 2022 r. - rosnący na skraju Puszczy Białowieskiej dąb Dunin. Fabrykant i Dunin zostały potem również światowymi Drzewami Roku.

Niezwykła góra piasku w Polsce. Widać ją nawet z kosmosuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas