Polowanie na czyste powietrze w Polsce. Gdzie trują najmniej?

Nie jesteśmy liderami w walce o czyste powietrze w Polsce. Ale moglibyśmy być, ponieważ przebywanie i oddychanie czystym powietrzem to prawo każdego z nas. W Polsce mamy kilka miejsc, w które można wybrać się na oczyszczającą wycieczkę lub zamieszkać w nich na stałe.

Kaszuby obfitują w jeziora i zielone tereny
Kaszuby obfitują w jeziora i zielone terenyGetty Images

Gdzie są czujniki

Czujniki i stacje monitorowania jakości powietrza nie znajdują się wszędzie. Zdarza się więc, że miejscowości i wsie, w których nie ma takiego sprzętu, będą dużo bardziej zanieczyszczone niż te, w których monitorowana jest ilość pyłów zawieszonych w powietrzu. Po zapachu i bólu głowy można zaś często rozpoznać, czym sąsiad pali w piecu albo w jakiej formie jest jego komin. Podobnie w przypadku miejsc o przeciwnej, bo bardzo dobrej jakości powietrza można wyczuć, gdzie jest czym oddychać. Dane na temat jakości powietrza w Polsce są zbierane m.in. przez stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Jesień w nadmorskim lesie - jest czym oddychać
Jesień w nadmorskim lesie - jest czym oddychaćGetty Images

Wdech i wydech w Trójmieście

Od dawna mówi się, że mieszkańcy Gdyni mają powody do zadowolenia. I rzeczywiście pomimo braku dostępu do gór, Gdańsk, Sopot i Gdynia cieszą się jednym z najczystszych powietrzem w Polsce. Bliskość morza i silne powiewy wiatru skutecznie izolują od zanieczyszczeń. Miłe przechadzki po wydmach i wyjątkowych nadmorskich lasach gwarantuje Słowiński Park Narodowy (można tu spacerować z psem po wyznaczonych trasach). Woliński Park Narodowy w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin, pomiędzy Zatoką Pomorską i Zalewem Szczecińskim to kolejne miejsce pełne ciszy i czystego powietrza. W woj. pomorskim dobrą jakością powietrza może pochwalić się także Słupsk oraz Tczew.

Podlasie

Region Polski słynący z ekologicznego rolnictwa i bezkresnych pól oraz lasów może pochwalić się też aż czterema parkami narodowymi. Znajduje się tu Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy oraz Wigierski. Suwałki i Białystok leżące w województwie podlaskim często plasowały się wysoko pod względem najlepszej w Polsce jakości powietrza. Północna część województwa graniczy zresztą z innymi parkami narodowymi i rezerwatami, znajdującymi się już po litewskiej stronie. Bagna, lasy i jeziora znajdujące się na Podlasiu stanowią doskonałą przestrzeń do uprawiania sportu i cieszenia się świeżym powietrzem.

Białystok i Suwałki długo plasowały się na szczycie list miast o najmniejszej ilości dni ze stężeniem PM10 większym niż 50 µg/m3. Są więc to miasta z dobrą jakością powietrza.

Województwo zachodniopomorskie

Mieszkańcy i turyści odwiedzający to województwo w dużym stopniu mogą oddychać świeżym powietrzem. W skali roku znajduje się tu mniej zawieszonych pyłów PM2.5 oraz PM10. Jednak Pomorze Zachodnie zawdzięcza czystość powietrza uwarunkowaniom geograficznym i meteorologicznym. Koszalin i Szczecin to jedne z najczystszych miast w Polsce pod względem jakości powietrza.

Bałtyk jesienią? Na pewno z mniejszą ilością turystów
Bałtyk jesienią? Na pewno z mniejszą ilością turystówDominika Zarzycka/NurPhotoGetty Images

Warto dodać, że północy Polski gęstość zaludnienia jest mniejsza niż na południu kraju. Może to wpływać korzystnie na jakość powietrza, jak również fakt, że nad morzem wiatr wieje szybko, co sprzyja przewiewaniu zanieczyszczeń. Jak wynika z tegorocznego smogowego rankingu Polski południowa część kraju mierzy się ze znacznie większym stężeniem smogu.

Wiosek: im mniej "betonozy", spalania paliw kopalnych, dymiących "kopciuchów", a więcej wiatru i terenów zielonych, tym lepsza jakość powietrza. Możemy wpływać na mniejszą ilość smogu, rezygnując z samochodu na rzecz roweru lub hulajnogi, wtedy, kiedy to możliwe.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas