Nowe trasy rowerowe i parki na Śląsku
Dobra wiadomość dla mieszkańców Katowic. Do końca roku w mieście zostaną udostępnione kolejne kilometry tras rowerowych. Miasto szykuje się też do budowy nowych parków i modernizuje kilka pozostałych.
Nowe trasy rowerowe
W Katowicach do końca roku pojawi się ok. 8 km nowych dróg rowerowych. Trwa właśnie przetarg na zaprojektowanie odcinków o łącznej długości 8,2 km. Pod koniec roku w mieście będzie w sumie 190 km dróg dla rowerzystów.
Prezydent Katowic Marcin Krupa mówi, że miasto posiadana dedykowany rozwojowi infrastruktury rowerowej fundusz. Budowa 3,8 km tras była warta 4,4 mln zł.
Jeszcze w tym roku zostanie podpisana umowa na wykonanie 600-metrowej drogi dla rowerów przy ul. Gospodarczej (przedłużenie wybudowanej drogi wzdłuż ul. Pułaskiego, prowadzącej przez teren Doliny Trzech Stawów do włączenia w ul. Gospodarczą). Droga zostanie połączona z infrastrukturą powstałą na odcinku łączącym ul. Gospodarczą z ul. Szopienicką. Na Szopienickiej kończy się budowa 2,4 km drogi rowerowej i zjazdu. Trwają przygotowania do kolejnych inwestycji.
Nowe ścieżki pojawią się m.in. wzdłuż ulicy Francuskiej, od ul. Lotnisko do ul. Trzech Stawów oraz wzdłuż ul. Hallera. W przyszłym roku rozpocznie się budowa velostrady, która będzie łączyć Katowice z Tychami.
Nowe trasy pojawią się też przy ul. Barbary, ul. Kościuszki, ul. Sosnowieckiej i ul. Brynicy.
Parki
W Katowicach powstaną też dwa nowe parki, które pojawią się na dotychczasowych nieużytkach w peryferyjnych dzielnicach Katowic. Lokalny samorząd zdecydował o modernizacji i częściowej rozbudowie również trzech innych przestrzenieparkowych. Miasto dostało już oferty wykonawców na prace oszacowane łącznie na 48 mln zł.
W dzielnicy Kostuchna pomiędzy ul. Smugową, Wantuły, Lnianą i Adamczyka ma powstać nowa przestrzeń rekreacji i wypoczynku, z funkcjami edukacyjno-przyrodniczym. Znajdą się tam m.in. punkt widokowo-obserwacyjny, strefa z grami edukacyjnymi czy miejsca do uprawiania sportów. Przewidziano tzw. przestrzeń ekologiczną, która wpisuje się w ideę adaptacji do zmian klimatu.
W pobliżu rzeki Ślepiotki zmodernizowany ma zostać teren o powierzchni około 3 hektarów. Choć ma on zachować swój leśno-łąkowy charakter, zostanie uporządkowany z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców. Pojawią się tam m.in. plac zabaw i psi wybieg, altana parkowa, ławki i tablice w ramach ścieżki edukacyjnej, sieć oświetlenia i monitoringu parkowego, a także ogród społeczny - do zagospodarowania przez mieszkańców. Nad Ślepiotką powstaną dwie kładki.
Park na Wełnowcu zostanie zrewitalizowany i rozbudowany. Powstaną m.in. ścieżki pod rolkostradę, tor pump track dla rowerzystów, nowy plac zabaw, strefa aktywności oraz boisko wielofunkcyjne, wybieg dla psów, miejsce do zjeżdżania na sankach czy strefa relaksu z hamakami i miejscami do wypoczynku. Oprócz nasadzeń drzew, krzewów, pnączy i bylin w planach jest też utworzenie ogrodu deszczowego, dzięki któremu będzie można prowadzić plenerowe lekcje przyrodnicze.
Mieszkańcy Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej zyskają nową przestrzeń parkową w okolicy ulic Leopolda i Le Ronda. Zakres inwestycji - prócz nasadzeń i zagospodarowania terenu - przewiduje utworzenie placu zabaw i strefy edukacyjnej, ogrodu sensorycznego i łąki ekologicznej. Atrakcją mają być platformy widokowe oraz wieża do obserwacji ptaków wodnych. Oczyszczony zostanie znajdujący się na tym terenie zbiornik wodny.
Z kolei w Katowickim Parku Leśnym zmodernizowany zostanie obszar w pobliżu Stawu Kajakowego. Zakres prac obejmuje przebudowę alejki i kręgu tanecznego, budowę oświetlenia parkowego i zasilania sceny, jak również częściowe podniesienie terenu.