Wybrano najlepsze miody na świecie. Aż cztery są z Polski

Na portalu kulinarnym Taste Atlas ukazało się zestawienie najlepszych regionalnych miodów na świecie. Oprócz oczywistych faworytów, takich jak słynny miód manuka, w rankingu znalazły się także wyroby z Polski. W pierwszej dziesiątce uplasowały się aż cztery miody z naszego kraju.

Wybrano najlepsze miody regionalne na świecie. Cztery z nich pochodzą z Polski
Wybrano najlepsze miody regionalne na świecie. Cztery z nich pochodzą z PolskiJan Graczynski/East NewsEast News

Taste Atlas to serwis podróżniczo-kulinarny, który specjalizuje się w kuchni regionalnej. Można w nim znaleźć m.in. zestawienia najlepszych deserów czy dań obiadowych. Ale są też mniej oczywiste produkty, z których słyną dane miejsca.

Najlepsze miody regionalne na świecie. Cztery z Polski

Jednym z takich wyrobów jest miód, który od wieków wytwarza się na całym świecie. Najpopularniejszym produktem tego typu według Taste Atlas jest miód manuka, który powstaje w Nowej Zelandii i Australii. To w tych krajach rośnie leptospermum sztywne, którego nektar jest niezbędny do produkcji charakterystycznego miodu o wielu właściwościach prozdrowotnych.

Co ciekawe, w zestawieniu najlepszych miodów regionalnych na świecie znalazły się aż cztery produkty z Polski: miód drahimski, kurpiowski, podkarpacki miód spadziowy oraz miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich. Wszystkie są wpisane na polską listę produktów tradycyjnych.

Miód drahimski wytwarza się w powiatach szczecineckim i drawskim. To od drugiego z tych regionów bierze swoją nazwę (Stare Drawsko zwane było niegdyś Drahim). Bartnictwo popularne jest tam co najmniej od XVI w., a okoliczne pszczoły pozyskują nektar m.in. z wrzosów, gryki, lip i rzepaku.

Z kolei miód kurpiowski pochodzi z północno-wschodniej części woj. mazowieckiego i - jak wskazuje nazwa - jest produktem tradycyjnym Kurpi. To miód wielokwiatowy z domieszką spadzi ze świerku i sosny.

Miód drahimski swoją nazwę zawdzięcza wsi Stare Drawsko (dawniej Drahim). To region o długiej tradycji bartniczejDARIUSZ GORAJSKI / Agencja Wyborcza.plAgencja Wyborcza

Uznanie w rankingu zyskał także ciemny miód z Podkarpacia pochodzący ze spadzi z jodły pospolitej. Wyróżnia go ciemnobrązowa lub prawie czarna barwa z zielonymi refleksami. Ma specyficzny korzenny zapach i żywiczny smak.

Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich ma z kolei barwę bursztynowo-herbacianą i wyróżnia go silny aromat wrzosu. Co ciekawe, w smaku jest mało słodki, ostry i gorzkawy. Udział pyłku wrzosowego jako pyłku przewodniego w tym miodzie powinien wynosić nie mniej niż 50 proc.

Nie każdy miód jest zdrowy. Jak sprawdzić jego jakość?Polsat NewsPolsat News