Najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce. Wygląda pięknie, ale jest haczyk

W 2023 r. padł nowy rekord Polski dotyczący przejrzystości jezior. Zwyciężyło Jezioro Powidzkie z Wielkopolski. Choć nieprzeciętnie czysta woda z pewnością może cieszyć turystów, to nie jest to do końca powód do dumy. Zaszczytny tytuł to bowiem wynik niekorzystnych warunków środowiskowych.

Przejrzystość Jeziora Powidzkiego w Wielkopolsce w 2023 r. wyniosła aż 10,38 metra
Przejrzystość Jeziora Powidzkiego w Wielkopolsce w 2023 r. wyniosła aż 10,38 metraFot. Lukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.plAW

Jezioro Powidzkie jest uważane za jeden z największych i najczystszych akwenów Polski. Położony w woj. wielkopolskim akwen został w 2023 r. rekordzistą pod względem przejrzystości wody. Jezioro znajduje się w odległości ok. 80 km na wschód od Poznania i ok. 35 km na północny zachód od Konina.

Jezioro Powidzkie. Najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce

O rekordowej przejrzystości wynoszącej ponad 10 metrów poinformowało IMGW. Podkreślono jednocześnie, że zmiana przejrzystości w jeziorze jest ogromna. Jest ona jednak wynikiem również niekorzystnych warunków.

Przejrzystość podczas pomiarów w zeszłym roku wyniosła dokładnie 10,38 metra. "Jest to prawdopodobnie ze znanych nam w IMGW-PIB źródeł największa zaobserwowana, zmierzona w trakcie rutynowych pomiarów, wartość w Polsce poza sztucznymi zbiornikami i jeziorami górskimi" - podało IMGW.

Jezioro Powidzkie w Wielkopolsce okazało się najbardziej przejrzystym akwenem w Polsce. Za jego czystością stoją jednak niekorzystne dla przyrody warunki
Jezioro Powidzkie w Wielkopolsce okazało się najbardziej przejrzystym akwenem w Polsce. Za jego czystością stoją jednak niekorzystne dla przyrody warunki Marek Lapis / ForumAgencja FORUM

Dlaczego woda jest taka przejrzysta?

Przejrzystość jeziora to zbieg kilku okoliczności, "generalnie niektórych uznanych za niekorzystne dla środowiska". Wpłynęła na to znaczna susza i brak opadów, powodując m.in. zwiększenie obszaru przybrzeżnych stref buforowych odpowiedzialnych za oczyszczanie wódz spływających do jeziora.

Kolejnym powodem, dla którego jezioro prezentuje się wspaniale, jest utrzymywanie się niskich temperatur przez dłuższą część wiosny, co powstrzymywało skutecznie gwałtowny rozwój zakwitów wody.

Niewątpliwy wpływ na czystość jeziora ma też stosunkowo mała presja ze strony ludzi. Im mniej turystów, tym lepiej dla tutejszej przyrody.

Jezioro Powidzkie jest siedliskiem wielu roślin i zwierząt, pełni bardzo istotną rolę w przyrodzie. Turyści korzystają z uroków akwenu zwłaszcza podczas ciepłych dni. Aby zachować równowagę w tym wodnym ekosystemie, potrzebna jest wiedza na temat tego, jakie oddziaływania są szkodliwe dla fauny i flory jeziora.

Teren objęty został ochroną w postaci Powidzkiego Parku Krajobrazowego. W całości obejmuje Jezioro Powidzkie i pobliskie akweny. Rejon włączono także do europejskiej sieci Natura 2000, aby chronić siedliska zwierząt.

W 2019 r. IMGW wydało obszerną pracę, która opisuje wyjątkowy obszar Jeziora Powidzkiego.

Młody Polak kocha robić zdjęcia ptakom. Fotograf zdobył już kilka nagród Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas