Jezioro Lubikowskie zachwyca od lat. Jest czyste jak łza

To jedno z najczystszych jezior w województwie lubuskim. Jezioro Lubikowskie kilka lat temu zostało uznane za wybitne pod względem przejrzystości i czystości.

Jeziora w woj. lubuskim zaliczają się do jednych z najczystszych w kraju
Jeziora w woj. lubuskim zaliczają się do jednych z najczystszych w krajuMateusz GrochockiEast News

W badaniach przeprowadzonych w 2016 r. wody w Jeziorze Lubikowskim zaliczono do wód o bardzo dobrym stanie ekologicznym. Odpowiadały I klasie jakości. Przezroczystość wód jeziora wynosiła wtedy 672,5 cm, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Polsce.

Rekord przejrzystości padł w ubiegłym roku. W czerwcu 2023 r. zwycięzcą w tej kategorii okazało się Jezioro Powidzkie w Wielkopolsce. Przejrzystość i widzialność jeziora wyniosła ponad 10 m. 

Jezioro Lubikowskie nadal zachwyca swoją czystością. To poniekąd zasługa objęcia tego terenu ochroną.

Jezioro Lubikowskie. Czyste i zadbane

Jezioro Lubikowskie to największy i najgłębszy akwen tego typu, leżący na terenie gminy Przytoczna. Jest czwartym co do wielkości jeziorem Pojezierza Lubuskiego. Zbiornik Lubikowo ma powierzchnię 314,7 ha i 36 m głębokości.

Brzegi jeziora są niezwykle urozmaicone, a szczególną popularnością cieszy się położona w zatoce południowej jeziora Wyspa Konwaliowa. Jest porośnięta lasem liściastym i objęta ochroną w formie rezerwatu "Dąbrowa na wyspie". Drzewa porastające urokliwą wyspę mogą liczyć ponad 200 lat. Wyspę porastają ponadto licznie konwalie i paprocie.

Jezioro Lubikowskie położone jest na obszarze Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. Dzięki temu zbiornik może być szczególnie chroniony. Fauna i flora akwenu podlegają także ochronie w ramach programu Natura 2000.

Ochrona fauny i flory w lubuskich jeziorach ma pozytywny wpływ na środowisko
Ochrona fauny i flory w lubuskich jeziorach ma pozytywny wpływ na środowiskoEast News

Czysto, ale nie zawsze

Piaszczyste plaże zbiorników Pojezierza Lubuskiego przyciągają mieszkańców, którzy chcą w lecie pływać, żeglować lub obserwować ptaki.

Pomimo naturalnych walorów jeziora mieszkańcy narzekają na nieporządek panujący na plażach. Odpoczywający tu ludzie często zapominają za sobą posprzątać i zabrać śmieci. "Do tej pory sami sprzątaliśmy. Myślę, że to należy do gminy" - napisała jedna z mieszkanek na Facebooku.

Powodzie błyskawiczne w Polsce. Na czym polega to zjawisko?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}