Ma kolce, pływa i chodzi po drzewach. Poruszenie w polskim zoo

To nie są częste sytuacje. Chociaż gryzonie kojarzą się nam z masowym rozmnażaniem, akurat u tego pokrytego kolcami zwierzęcia na świat przychodzi jedno młode i to po długiej ciąży. Takie narodziny jeżatki afrykańskiej mamy właśnie w zoo w Poznaniu, które rozpisało konkurs na imię dla zwierzęcia.

Jeżatka afrykańska to kolczasty gryzoń ziemnowodny
Jeżatka afrykańska to kolczasty gryzoń ziemnowodnyZOO PoznańFacebook

Myszy, nornice, szczury czy chomiki rodzą wiele młodych w kilku miotach rocznie, co sprawia, że gryzonie szybko się rozmnażają i zwierzęta te kojarzą nam się właśnie z takimi wysypami młodych.

Istotnie, szybkość i częstotliwość rozmnażania w połączeniu z krótkimi ciążami to patent wielu gryzoni na przetrwanie w świecie, w którym to one stanowią pokarm wielu drapieżników,

W wypadku dużego i pokrytego kolcami gryzonia, jakim jest jeżatka afrykańska, mamy inną sytuację. Tutaj młode rodzi się zaledwie jedno i to rzadko, raz do roku, po trzymiesięcznej ciąży. I muszą minąć dwa lata zanim samo zacznie się rozmnażać. To sprawia, że jeżatki są gryzoniami rozmnażającymi się dość powolnie i spektakularnie.

Kolczasty wodny gryzoń z Afryki

Ich patentem na przetrwanie nie jest wysyp mnóstwa młodych, ale pancerz na ciele złożony z twardej skóry i przekształconych w kolce włosów. Jeżatki są krewnymi jeżozwierzy, jednych z największych gryzoni świata, także pokrytych kolcami.

Różnica jest taka, że jeżatka wygląda inaczej niż jeżozwierz, ma mniej kolców i nie są one tak potężne, a na dodatek... żyje w wodzie. To gryzoń ziemnowodny.

Pochodzi z równikowej Afryki. Można ją spotkać od Gwinei i Sierra Leona aż po dorzecze rzeki Kongo, Jezioro Wiktorii, Ugandę i Tanzanię, a na południu - Angolę. Tam jeżatki mieszkają w leśnych zakamarkach nad wodami, kryjąc się za dnia w jaskiniach. To czyni z nich zwierzęta nieco tajemnicze i fascynujące. Bliskie ich krewniaczki, jeżatki azjatyckie, mieszkają w podobnym środowisku w Chinach, Indochinach i na Malajach.

Gdy spojrzymy na jeżatkę, dostrzeżemy zwierzę, u którego ciało pokrywają szorstkie włosy, ale im bliżej tyłu ciała i ogona, tym stają się dłuższe, twardsze i ostrzejsze. Stają się kolcami.

W efekcie ten kolczasty pancerz chroni tylną część ciała zwierzęcia, najbardziej narażoną na atak drapieżnika. Wraz z nocnym trybem życia oraz skokiem do wody, nurkowaniem i przebywaniem pod wodą daje to gryzoniowi dobrą ochronę.

Jeżatki pływają świetnie, ale zarazem świetnie wspinają się na drzewa. W każdym z tych środowisk - w wodzie, na lądzie i powyżej lądu - radzą sobie kapitalnie. To zwierzęta wszechstronne, a że wrogów mają niewiele, stąd ich dość wolne rozmnażanie się.

Dlatego narodziny jeżatki afrykańskiej w zoo w Poznaniu są sporym wydarzeniem. Mieszkające w pawilonie gatunków nocnych zwierzę nie ma jeszcze wielkich kolców, ale jego ciało już pokrywa pancerzyk włosów.

Ogród rozpisał właśnie konkurs na imię dla małego, kolczastego gryzonia i propozycje można składać na facebookowym profilu poznańskiego zoo.

Nie tylko lew i słoń. Co wiesz o zwierzętach Afryki? Sprawdź się [QUIZ]

Wieś Rejsztokiemie w województwie podlaskim przy granicy z Litwą. To właśnie tutaj, od prawie dwóch lat działy się nocami dziwne rzeczy. Okazało się, że po gospodarstwach grasuje... jeżozwierz.Polsat NewsStowarzyszenie Program Czysta Polska