Niezwykła wyprawa do Peru. Odkryli 27 nowych gatunków
Rzadko się zdarzają aż takie łowy. Łowy bezkrwawe i naukowe, bowiem wyprawa badawcza do Peru przyniosła ogromną liczbę odkrytych nowych zwierząt. To 27 nowych gatunków i to nie tylko bezkręgowców, których znajduje się wciąż wiele, ale kręgowców. Wśród nich - świetnie pływający nowy gryzoń o kolczastych włosach.
Sztywne włosy przekształcone w kolce nie są domeną jedynie jeży i innych owadożerów. Także wiele gryzoni ma takie włosy, które pozwalają na większe bezpieczeństwo w starciu z drapieżnikami. Kolcomyszy, jeżozwierze, jeżatki i wiele innych gryzoni ma taką właśnie twardą sierść, ale szczególnie dużo podobnych kolczastych gryzoni znajdziemy w Ameryce. To chociażby ursony czy kolczaki.
Do takowych należą także kolcowłoski, czyli nieduże gryzonie podobne do delikatnych myszy. To członkowie rodziny bawełniaków, których nazwa mogłaby sugerować, że pokrywa je sierść delikatna jak bawełna. Nic bardziej mylnego. Bawełniaki po prostu żerują często na plantacjach bawełny, ale pokrywające je włosy bywają szczeciniaste i twarde. Tak jest w wypadku kolcowłosków.
Te nieduże gryzonie przypominające małe myszki mają małe, szerokie głowy, z zaokrąglonymi, prawie nagimi uszami i krótkim, gęstym, kolczastym futrem. Ich osobliwością jest to, że trzymają się blisko wody i wiele z nich świetnie pływa, a nawet prowadzi prawie ziemnowodny tryb życia.
Pływający gryzoń o kolcach na grzbiecie
Tak jest w wypadku nowo odkrytego kolcowłoska znalezionego przez wyprawę badawczą w peruwiańskiej Amazonii, o czym donosi Conservation International. Ta wyprawa znalazła aż 27 nowych gatunków kręgowców, w tym osiem nowych gatunków ryb, trzy gatunki płazów i gryzonie takie jak nowy kolcowłosek, którego gatunku jeszcze nie nazwano. Nie koniec na tym, bo 48 innych zwierząt to potencjalnie nowe gatunki, ale to wymaga jeszcze badań i sprawdzenia. W każdym razie mamy do czynienia z wielkim bogactwem nowych form życia w Amazonii, a listę otwiera nowy kolcowłosek.
Wiemy, że ten gryzoń ma błonę między palcami łapek, co ewidentnie wskazuje na umiejętność pływania i prowadzenia w jakiejś części ziemnowodnego trybu życia. W zalewanej okresowo Amazonii to w zasadzie jedyne sensowne rozwiązanie. W porze deszczowej niektóre fragmenty lasu znajdują się całkowicie pod wodą. Aby kolcowłosek mógł się poruszać, musi potrafić pływać.
Do tej pory znaliśmy dwa gatunki tych gryzoni - to kolcowłosek długonosy z amazońskiej puszczy Brazylii, Peru, Kolumbii i Ekwadoru oraz kolcowłosek krótkonosy, który występuje wyłącznie w Ekwadorze jako endemit, aczkolwiek sa przesłanki, że spotyka się go również w Peru.
Wyprawa zorganizowana została w ramach programu Rapid Assessment Program organizowanego przez Conservation International. Dotarła ona do Alto Mayo, to obszar lasu chronionego na północy Peru w prowincjach Rioja i Moyobamba. Mówimy o liściastym lesie wilgotnym typu yungas, jak nazywali go jeszcze Inkowie - lesie pogórza Andów. Wydawało się, że jest on już dobrze spenetrowany, a okazuje się, że nic podobnego. Tereny te zamieszkuje indiański lud Awajun i to on wziął udział w poszukiwaniach i wyprawie. Jak podkreślają naukowcy, pomoc Indian była wręcz nieoceniona.
Fotopułapki zastawione w lesie Alto Mayo zarejestrowały 2046 gatunków zwierząt. Rejestrowały je również czujniki bioakustyczne i zbierające próbki zawierające DNA.