Leśnicy pokazali nietypowe okazy. Apelują do grzybiarzy. "Wrzuć do kosza"
Oprac.: Jakub Wojajczyk
Elektrus rdzawy, puszynka leśna, butelczak wiecznisty, papierzak szkaradny i mobilek oponiasty - to pięć gatunków, przed którymi ostrzegają Lasy Państwowe. Szkopuł w tym, że nie są prawdziwe. Wygenerowała je sztuczna inteligencja. Przy pomocy obrazów stworzonych przez AI leśnicy chcą zaapelować do grzybiarzy, aby pomogli w sprzątaniu lasów i podczas grzybobrania zabrali ze sobą choć kilka śmieci.
W 2023 r. Lasy Państwowe zebrały i wywiozły z polskich lasów 80,6 tys. metrów sześciennych śmieci. Kosztowało to 32,5 mln zł. Gdyby odpady załadować na tiry, kolejka ciężarówek ciągnęłaby się od Pałacu Kultury i Nauki do Wilanowa w Warszawie - porównują leśnicy.
Śmieci jak grzyby. Nowa kampania Lasów Państwowych
Problem śmieci w polskich lasach jest jak najbardziej prawdziwy, ale w nowej kampanii LP chce spróbować go rozwiązać z pomocą… sztucznej inteligencji. To ona odpowiada za wizualizacje wymyślonych na te potrzeby odpadów stylizowanych na grzyby.
AI stworzyło obrazy na bazie śmieci, które najczęściej możemy spotkać w lasach. Są to np. butelki, papier toaletowy, opony, a nawet sprzęt AGD. Każdy z rodzajów odpadów otrzymał swoją "nazwę gatunkową" przypominającą te, które nadawane są grzybom.
- Te gatunki grzybów są fikcyjne, wykreowała je sztuczna inteligencja, ale problem dla nas – leśników, jest bardzo realny - mówi Bartłomiej Barański z Lasów Państwowych. - Koszt ich usuwania z lasu stale rośnie. Nadal jest źle i nadal mamy w lasach górę śmieci, której uprzątniecie jest bardzo kosztowne - zaznacza.
Idziesz na grzyby? Zabierz z lasu choć 5 śmieci
Śmieci pozostawione w lasach stwarzają zagrożenie pożarowe, zanieczyszczają ekosystemy i bywają śmiertelnymi pułapkami dla owadów i małych oraz średnich zwierząt. Raz wyrzucone w lesie odpady pozostaną tam bardzo długo. "Papierzak szkaradny" zostanie tam ponad miesiąc, ale już "butelczak wiecznisty" przez 500 lat - zwracają uwagę Lasy Państwowe.
Leśnicy w nowej kampanii pod hasłem #zabierz5zlasu apelują, aby przede wszystkim nie śmiecić na łonie natury. A jeśli napotkamy w lesie odpady, możemy zabrać ich chociaż 5 sztuk (jak wskazuje nazwa akcji) - powinno to znacznie pomóc Lasom Państwowym w sprzątaniu. "Wrzuć do kosza i te okazy" - zachęcają leśnicy na specjalnie przygotowanych grafikach.