Kolorowe jeziora i źródła jak z bajki. Wszystkie znajdują się w Polsce

Mają zaskakującą barwę, a ich powstanie często wiąże się z interesującą historią. Wyjątkowe źródła i jeziorka w Polsce są dowodem na to, że również w naszym kraju mamy prawdziwe przyrodnicze perełki.

W Polsce mamy całkiem sporo przepięknych jezior i źródeł. Na zdjęciu fascynujące źródło Jordan niedaleko Krakowa
W Polsce mamy całkiem sporo przepięknych jezior i źródeł. Na zdjęciu fascynujące źródło Jordan niedaleko KrakowaMarek Lasyk East News

Park Gródek w Jaworznie, czyli Polskie Malediwy

Teren dawnej kopalni w Jaworznie. Teraz jest tu lazurowa woda, ale nie wolno pływać
Teren dawnej kopalni w Jaworznie. Teraz jest tu lazurowa woda, ale nie wolno pływaćAA/ABACA/Abaca/East NewsEast News

"Polskimi Malediwami" określa się od kilku lat popularny na Śląsku Park Gródek. Mieści się on w Jaworznie na terenie dawnej kopalni. W regionie Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się wiele takich poprzemysłowych i zrekultywowanych częściowo obszarów, ale to właśnie Park Gródek cieszy się wielką popularnością za sprawą turkusowej barwy wody i kładek zanurzonych w wodzie.

Do tej atrakcji można dostać się różnymi szlakami turystycznymi oraz rowerowymi. Zalewisko da się podziwiać z góry, jak i zejść nad samą taflę wody. Warto wybrać się na kilkugodzinną wycieczkę dookoła zbiornika. Nieopodal znajduje się też rezerwat Dolina Żabnika.

Trzeba wiedzieć, że podczas weekendów ten obszar przyciąga tłumy. Najlepiej wybrać się do Jaworzna w tygodniu - rano lub wieczorem. Krajobraz i kolor wody zachęcają do kąpieli, ale niestety na tym terenie obowiązuje zakaz pływania.

Pulsujące źródło Hydrografów

Źródło Jordan
Źródło JordanMarek Lasyk East News

Źródło Jordan (Ściborzyce) i źródło Hydrografów (Imbramowice) w Małopolsce to prawdziwe perły regionu. Zbiorniki znajdują się na terenie urokliwego Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego. W obu źródłach pulsująca woda wydobywa się ze szczelin skalnych pod ciśnieniem, a dzięki temu wygląda jakby się "gotowała" niczym wulkan. Drobinki piasku podnoszą się pod wpływem wypływającej spod dna wody. Urokowi zbiornikom nadaje mieszanka nieskazitelnej przejrzystości i turkusowy odcień wody. Źródła wyglądają z daleka jak pomalowane farbą.

Źródło Hydrografów
Źródło HydrografówM. LasykEast News

W czasie badań w 1999 r. stwierdzono, że ze źródła Hydrografów wypływa nawet 135 l wody na sekundę, a obecnie - jak w przypadku źródła Jordan - jest to ok. 60 l.

Oba źródła objęte są ochroną prawną w postaci pomników przyrody nieożywionej. Na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego znajdują się też inne ciekawe źródła: źródło w Jangrocie, źródło w Iwanowicach, źródło Mirosława w Maszkowie, źródło Elżbiety w Zamłyniu, czy źródło w Michałowicach.

Kolorowe jeziorka na Dolnym Śląsku

Kolorowe jezioro w Rudawach Janowickich
Kolorowe jezioro w Rudawach JanowickichAndrzej GrygielEast News

Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich to jedna z wielu atrakcji regionu, ale bardzo nietypowa. Oprócz wycieczek górskich, jakie można odbywać na Dolnym Śląsku warto odwiedzić okolice wsi Wieściszowice. To właśnie tu kryją się kolorowe jeziorka. Każde ma inną barwę: żółtą, purpurową, zieloną i szmaragdową.

Przez Kolorowe Jeziorka została wytyczona ścieżka dydaktyczna, można też skorzystać ze szlaku turystycznego. Warto udać się na 1,5-godzinną lub niespełna 3-godzinną wycieczkę ze wsi Wieściszowice i przejść przez wszyskie jeziorka. Barwa tych zbiorników to wynik prowadzonej niegdyś działalności kopalnianej.

W zależności od minerałów, które dominowały na danym obszarze, jeziorka mają różne barwy. Purpurowe jeziorko zawdzięcza swój kolor związkom żelaza, żółte związkom siarki, a błękitne miedzi. Zimą kolor jeziorek niknie pod lodem.

Jeziorka Duszatyńskie

Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorka DuszatyńskieLech GawucEast News

Jeziorka Duszatyńskie zostały obecnie dwa, w przeszłości kompleks składał się z trzech jezior osuwiskowych znajdujących się na zachodnich zboczach Chryszczatej w pobliżu wsi Duszatyn. Jeziorka znajdujące się na terenie rezerwatu Zwiezło są uznawane za jedną z większych osobliwości przyrodniczych Bieszczadów, ponieważ nie ma tu zbyt wielu takich zbiorników.

Jeziorka znajdują się na trasie Głównego Szlaku Beskidzkiego, który jest zarazem najdłuższym górskim szlakiem w Polsce. Nad jeziora można dojść między innymi czerwonym szlakiem ze wsi Dargomyśl.

Zbiorniki osuwiskowe powstały ok. 1907 roku na skutek osunięcia się warstw skalnych i lasów. Mniejsze jeziorko jest położone na wysokości 683 m n.p.m, a większe prawie na 700 m n.p.m.

Jezioro w Łęknicy i Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa

Jeziorko pokopalniane, Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa
Jeziorko pokopalniane, Park Krajobrazowy Łuk MużakowaAdrian Slazok/East News

Kolorowe jeziorka znajdujące się na Łuku Mużakowa to jedna z atrakcji regionu. Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa znajduje się przy granicy z Niemcami w woj. lubuskim. W wyniku działalności górniczej powstało pojezierze antropogeniczne, a wraz z nimi jeziorka o charakterystycznych barwach - rdzawej, zielonej, pomarańczowej, czy turkusowej.

W wyniku erozji niektóre zbiorniki posiadają brzegi o fantazyjnych kształtach, a klimatu akwenom nadają żywe i martwe drzewa. Tutaj każdy akwen jest inny, więc warto wybrać się do tego parku krajobrazowego. W rdzawych jeziorach można podziwiać ponadto nietypowe żelazowo-siarkowe naskorupienia przypminające migoczący księżyc.

W 2015 roku docenił Łuk Mużakowa został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco jako wybitny Geopark. Łuk Mużakowa jest uważany za jedyną na Ziemi morenę czołową widoczną z kosmosu.

Czarny Staw Gąsienicowy

Czarny Staw Gąsienicowy
Czarny Staw GąsienicowyAlbin MarciniakEast News

Propozycja tylko dla wprawnych lub odważnych piechurów. Czarny Staw Gąsienicowy znajduje się nieco wyżej niż Morskie Oko (drugie pod względem powierzchni i objętości wód jezioro w Tatrach), bo na wysokości 1624 m n.p.m. Nazwa tego wyjątkowego jeziora polodowcowego w Tatrach pochodzi od jego szafirowo-czarnej barwy oraz znajdującej się nieopodal Doliny Gąsienicowej.

Czarny Staw jest zarazem największym jeziorem spośród innych położonych obok Doliny Gąsienicowej - zajmuje powierzchnię 17 hektarów.

Jezioro zachwyca obecnie wszystkich turystów. Wcześniej budziło podziw malarzy i poetów XX-wiecznych. Niegdyś nad stawem funkcjonowało małe schronisko górskie, ale spłonęło całkowicie w 1920 r.

Wakacje pod żaglami. Jak się pływa po Polsce?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas