Już 100 tys. Polaków zatrudnionych w branży OZE

W branży odnawialnych źródeł energii pracuje już w naszym kraju blisko 100 tys. osób - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów najwięcej zatrudnionych jest w obszarze biomasy.

W sektorze odnawialnych źródeł energii powstawać będzie coraz więcej miejsc pracy
W sektorze odnawialnych źródeł energii powstawać będzie coraz więcej miejsc pracy123RF/PICSEL

Z szacunków Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) wynika, że na świecie sektor OZE zatrudnia już prawie 12 mln ludzi, z czego ponad jedną trzecią w Chinach. Jednocześnie ponad jedna trzecia jest zatrudniona w sektorze fotowoltaiki.

"W Polsce w branży OZE pracuje blisko 100 tys. osób" - czytamy w czwartkowym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Najwięcej w obszarze biomasy, ale nowsze sektory, jak fotowoltaika i energetyka wiatrowa, prężnie się rozwijają - zaznaczono.

Eksperci szacują, że docelowo potencjał w obszarze morskiej energetyki wiatrowej może wynieść około 70 tys. nowych miejsc pracy. Przyznali, że początkowo tzw. local content, czyli udział firm krajowych w łańcuchu dostaw, nie będzie wysoki. Powołując się na przykład Wielkiej Brytanii, wskazali jednak, że po 15 latach rozwoju branży wskaźnik ten może wzrosnąć z poniżej 10 proc. do 50 proc. "W Polsce, kraju bardziej uprzemysłowionym, może on być jeszcze wyższy" - ocenili.

Innym obszarem transformacji energetycznej jest - jak zaznaczono - gospodarka wodorowa. Zdaniem PIE nowe technologie będą wymagać nowych umiejętności lub poszerzenia kompetencji obecnych inżynierów i techników. "Polska jest jednym z liderów w produkcji tzw. szarego wodoru, ale w przyszłości będziemy stawiać na wodór produkowany w skojarzeniu z OZE" - wyjaśniono.

PIE zwróciło uwagę na postępującą w energetyce cyfryzację oraz rosnącą potrzebę tworzenia i utrzymania oprogramowania. "Oprócz pracowników z twardymi umiejętnościami będzie też zapotrzebowanie na kadry z umiejętnościami miękkimi do prowadzenia nowego rodzaju biznesu związanego z transformacją energetyki" - ocenili. Zaznaczyli, że obecnie priorytetem jest przekwalifikowanie pracowników sektora węglowego, z których wielu posiada kompetencje i potencjał możliwy do zastosowania w gospodarce niskoemisyjnej.

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!INTERIA.TVDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas