Iga Świątek i polskie chomiki. Tenisistka reaguje na reportaż Polsat News

Co mają wspólnego słynna polska tenisistka Iga Świątek i chomiki europejskie? Tylko na pozór nic. Wyjątkowym zbiegiem okoliczności gwiazda zareagowała jednak ostatnio na internetowy wpis, który mówił o tragicznej sytuacji dzikich chomików w Polsce. Artykuł na bazie reportażu programu "Czysta Polska" Polsat News opublikowaliśmy w Zielonej Interii. To właśnie do niego odniosła się Iga Świątek.

Słynna tenisistka Iga Świątek odniosła się niedawno do wpisu cytującego reportaż programu "Czysta Polska", który omówiliśmy na łamach Zielonej Interii
Słynna tenisistka Iga Świątek odniosła się niedawno do wpisu cytującego reportaż programu "Czysta Polska", który omówiliśmy na łamach Zielonej Interii123RF/East News/Rex FeaturesEast News

W niedzielę opublikowaliśmy materiał zatytułowany "Gdzie się podziały polskie chomiki? Zabija je to, z czego jesteśmy dumni". Tekst powstał na bazie reportażu Marcina Szumowskiego dla programu "Czysta Polska" Polsat News. W poniedziałek artykuł Zielonej Interii stał się niespodziewaną gwiazdą wpisu w serwisie społecznościowym X.

Zaskakująca odpowiedź Igi Świątek na temat chomików europejskich

Jeden z użytkowników portalu zażartował bowiem z nagłówka tekstu. Opublikował zrzut ekranu z artykułem i skomentował: "Iga Świątek?!". Nic dziwnego, w końcu od lat wszyscy jesteśmy dumni z sukcesów tenisistki, a tym bardziej po ostatniej serii wygranych na francuskim Roland Garros.

Ku ogromnemu zaskoczeniu użytkowników i użytkowniczek portalu X, gwiazda polskiego tenisa po kilku godzinach... odpowiedziała na zaczepkę. "To nie ja" - podkreśliła, dodając smutną buźkę.

Co zatem przyczynia się do dramatycznego spadku populacji polskich chomików? Jak informowaliśmy na naszych łamach, choć gryzonie od tysięcy lat związane są z człowiekiem, to obecnie ma on dwóch głównych przeciwników: budownictwo i rolnictwo monokulturowe.

To sprawia, że populacja chomika europejskiego w ostatnich latach spadła aż o 70-80 proc. "Jego perspektywy są kiepskie" - przyznaje Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka w rozmowie z Polsat News.

Dziś w Polsce żyją już tylko nieliczne grupy dzikich chomików, i to czasem w najbardziej niespodziewanych miejscach. Jednym z nich jest nieużytek oddalony zaledwie kilka kilometrów od centrum Lublina. Mieszka tam ok. 20 chomików europejskich.

Dzikie chomiki w Polsce. Jest ich coraz mniejPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas