Hamburgery wieprzowe wycofane ze sklepów w Polsce. Sanepid ostrzega

Magdalena Mateja-Furmanik

Główny Inspektorat Sanitarny wykrył pałeczki bakterii Listeria monocytogenes w partii hamburgerów wieprzowych. Mięso nie nadaje się do spożycia i jest szkodliwe dla zdrowia.

Sanepid poinformował o wycofaniu ze sprzedaży partii hamburgerów wieprzowych marki Konspol. Mięso może zawierać groźną bakterię
Sanepid poinformował o wycofaniu ze sprzedaży partii hamburgerów wieprzowych marki Konspol. Mięso może zawierać groźną bakterię123RF/PICSEL

Szkodliwa bakteria została wykryta w hamburgerach wieprzowych marki Konspol o numerze partii 251/IV. Jeśli mamy ten produkt w domu, powinniśmy niezwłocznie wyrzucić go do pojemnika na śmieci zmieszane.

Hamburgery wieprzowe Konspol wycofane przez sanepid

Jeśli produkt już został przez nas spożyty, powinniśmy udać się do lekarza, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia listeriozy. Do skażenia żywności bakterią listerii dochodzi przez kontakt z wydzielinami skażonego zwierzęcia. Oznacza to, że na terenie zakładu mogło dojść do uchybień w przestrzeganiu zaleceń higienicznych.  

Partia hamburgerów, która została skażona.GISmateriały prasowe

Jakie są objawy listeriozy?

U zdrowych osób dorosłych najczęściej nie występują żadne objawy zakażenia. W o wiele gorszej sytuacji są kobiety w ciąży i osoby starsze

Jak podaje GIS, u kobiet w ciąży, po okresie inkubacji trwającym ok. 3 tygodni, mogą pojawić się objawy grypopodobne lub objawy wynikające z zapalenia dróg moczowych. Na skutek zakażenia może dojść nawet do obumarcia płodu i poronień lub też wrodzonej listeriozy u noworodka, ponieważ bateria przenika przez łożysko.

U osób starszych, jak i u dorosłych z obniżoną odpornością na skutek zakażenia może dochodzić do zapalenia opon mózgowych, mózgu i sepsy. W łagodniejszych przypadkach może dojść wyłącznie do nudności i biegunki. 

Zakażenie baterią może mieć poważne skutki, dlatego osoby, które spożyły mięso, powinny niezwłocznie udać się do lekarza. Zakażenie leczy się poprzez antybiotykoterapię. Kluczowa jest szybka reakcja.

Irackie łódki „maszuf”. Pod prąd i bez silnikaAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas