Donald Tusk zaskoczył i skrytykował Zielony Ład. "Nie ma mowy"

"Jestem po ich stronie" - mówił po czwartkowym spotkaniu z rolnikami premier Donald Tusk, odnosząc się do unijnej polityki Zielonego Ładu. Dodał, że niektóre jej postanowienia są "delikatnie mówiąc przesadzone", a Polska stworzy całą listę postulatów w tej sprawie. "Polskie rolnictwo nie będzie respektowało zapisów, jeśli one nie ulegną zmianie" - zapowiedział.

Premier Donald Tusk po spotkaniu w czwartek z rolnikami przyznał, że niektóre zapisy Zielonego Ładu dla rolnictwa są jego zdaniem "przesadzone"
Premier Donald Tusk po spotkaniu w czwartek z rolnikami przyznał, że niektóre zapisy Zielonego Ładu dla rolnictwa są jego zdaniem "przesadzone"Filip Naumienko/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

"Nie chodzi o to, aby wyrzucić czy obalić Zielony Ład" - podkreślił w czwartek po spotkaniu z protestującymi rolnikami premier Donald Tusk. Dodał jednak, że zapisy tej polityki są "kolejnym ciosem" dla rolnictwa, biorąc pod uwagę sytuację w Ukrainie i "muszą być zawieszone lub wycofane".

Protesty rolników. Donald Tusk o unijnych przepisach: "przesadzone"

"Nie ma dzisiaj mowy o tym, aby zapisy Zielonego Ładu były opatrzone wymogiem warunkowości" - mówił szef rządu. Jego zdaniem polscy rolnicy są gotowi realizować unijne wymogi, ale w sposób "ewolucyjny, elastyczny". Nie zgadzają się jednak na "przymusowe egzekwowanie przepisów, które nie do końca są racjonalne, a z punktu widzenia polskiego rolnictwa są, delikatnie mówiąc, przesadzone" - mówił premier. "Nie zgadzają się i jestem po ich stronie" - zapewnił.

Donald Tusk zapowiedział też, że rząd przygotuje listę postulatów w sprawie Zielonego Ładu, a "polskie rolnictwo nie będzie respektowało zapisów, jeśli one nie ulegną zmianie".

Postulaty Polski w sprawie Zielonego Ładu mają obejmować nie tylko kwestie podnoszone przez protestujących, ale także propozycje polskiego rządu.

Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie - osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

Cele Zielonego Ładu dla rolników

Główne cele Zielonego Ładu pod kątem rolnictwa to m.in. zapewnienie większego bezpieczeństwa żywnościowego, dbanie o dobrostan zwierząt gospodarskich, promocja rolnictwa ekologicznego, a także ograniczenie stosowania pestycydów.

Unijna strategia ma na celu m.in.:

  • zmniejszenie zużycia nawozów o co najmniej 20 proc. do 2030 r.,
  • zwiększanie różnorodności poprzez przeznaczenie 10 proc. gruntów np. na ugory, drzewa nieprodukcyjne czy stawy,
  • przeznaczenie do 2030 r. co najmniej 25 proc. gruntów rolnych na rolnictwo ekologiczne,
  • ograniczenie stosowania pestycydów o 50 proc.,
  • promocję średnich i dużych gospodarstw rolnych.
"Wydarzenia": Zwierzęta płacą swoim zdrowiem i życiem. Powodem wyrzucany do lasu spleśniały chlebPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas