Coś złego dzieje się w Karkonoszach. Naturalny sposób na upały wysycha

Rola torfowisk w przyrodzie jest nieoceniona. Te naturalne zbiorniki retencyjne magazynują wodę i zapobiegają powodziom. Takie obszary w Polsce i Europie są obecnie zagrożone ze względu na zmiany klimatyczne. Problem dotyka torfowisk w Karkonoszach - źle znoszą suszę i coraz wyższe temperatury.

Z powodu suszy trudniej pobrać z torfowisk wodę do badań
Z powodu suszy trudniej pobrać z torfowisk wodę do badań Arkadiusz ZiolekEast News

Krajobraz niektórych miejsc w Karkonoszach przypomina tereny Skandynawii. To zasługa torfowisk, a w tamtym rejonie naszego kraju występują jedne z największych takich obszarów podmokłych w Europie. Karkonoskie torfowiska subalpejskie, mierzą się jednak z trudnymi warunkami hydrologicznymi.

Torfowiska w Karkonoszach źle znoszą suszę

Torfowiska na całym świecie uznawane są za obszary przyrodnicze o kluczowych walorach, ale skutki zmian w środowisku (wydobywanie torfu, czy zmieniający się klimat) mogą zaburzać ich funkcjonowanie.

Tereny podmokłe gromadzą wodę i powoli ją oddają. Niestety nawet takie miejsca wysychają, a czasami są celowo osuszane. Nawet rzeki, które zasilają torfowiska są regulowane, co pogarsza stan mokradeł.

Karkonoskie torfowiska to ostatnia linia obrony przed susząPrzemyslaw ZiemackiEast News

268 hektarom karkonoskich torfowisk sprzyja wilgotny i chłodny klimat, a także obfite opady. Powstawanie tego typu terenów jest też możliwe dzięki odpowiedniej roślinności, której szczątki tworzą torf. Niestety w Karkonoszach nie było ostatnio warunków sprzyjających torfowiskom.

"Karkonoskie torfowiska to ostatnia linia obrony przed suszą, ale nawet one nie są w stanie bronić się przed wysychaniem w nieskończoność" - informują pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Służby parku podkreślają, że sytuacja jest trudna ze względu na skąpą ilość opadów. "Obecnie nie zawsze da się z nich pobrać nawet wodę do badań" - przekazuje KPN.

Wysychanie torfowisk to zły znak, a zarazem symbol zmieniającego się środowiska. Torfowiska są rezerwuarami wody i magazynami węgla, a jeżeli wyschną stracimy sprzymierzeńca w walce z suszą i zmianami klimatu.

Torfowiska w Karkonoszach

W Karkonoszach - po stronie polskiej i czeskiej - znajduje się około 60 torfowisk. Ich łączna powierzchnia to około 268 hektarów. Po polskiej stronie powierzchnia mokradeł wynosi około 85 hektarów. "Na torfowiska wysokie położone w piętrze subalpejskim przypada około 20 hektarów, a pozostały obszar zajmują torfowiska stokowe zlokalizowane w obrębie regla górnego oraz tuż ponad górną granicą lasu" - informuje KPN.

Jednym z najpopularniejszych obszarów podmokłych w Karkonoszach jest torfowisko Úpy (Upskie) położone w niewielkim obniżeniu w zrównaniu wierzchowinowym Równi pod Śnieżką (1400-1425 m n.p.m). To miejsce wyjątkowe pod względem przyrodniczym - źródła mają tu dwie rzeki: Úpa i Biała Łaba, a obszar jest objęty ochroną ścisłą. To właśnie na Równi pod Śnieżką znajdują się najbardziej rozległe torfowiska subalpejskie.

Inne znane i zamieszkiwane przez różnorodne okazy fauny i flory obszary podmokłe w Karkonoszach to torfowisko na Białej i Czerwonej łące (rašeliniště na Bílé a Čertově louce a na Stříbrném hřbetu), Panczawskie torfowisko (Pančavské rašeliniště), czy wyjątkowe torfowisko Černohorskie. Torfowiska Upskie i Panczawskie od 1993 r. objęte są ochroną w ramach Konwencji Ramsarskiej.Jej celem jest ochrona i zrównoważone użytkowanie wszystkich mokradeł.

Podmokłe łąki pełnią wiele funkcji w ekosystemie. Osuszanie takich terenów to jak strzał w kolanoPrzemyslaw ZiemackiEast News

W Karkonoszach znajduje się jeszcze jedno wyjątkowe torfowisko. Leży w Dolinie Łomnicy i powstało w wyniku wypłycenia i zarośnięcia polodowcowego jeziora. To równocześnie najgłębsze i najstarsze torfowisko w Karkonoszach.

Trzeba pamiętać, że torfowiska to także ostoja i siedlisko dla rzadkich gatunków roślin. Są to między innymi malina moroszka, turzyca bagienna, bażyna obupłciowa, modrzewnica zwyczajna, żurawina błotna, mchy torfowce, a wśród nich relikt glacjalny - torfowiec Lindberga.

"Wydarzenia": Mokradła na wagę złotaPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas