Co Polacy lubią robić w lasach? Najczęściej pada jedna odpowiedź
Jak pokazują ostatnie badania, 74 proc. Polek i Polaków jako główny cel wizyty w lesie wskazuje relaks i odpoczynek. Połowa ankietowanych bywa w lesie przynajmniej raz w miesiącu. Chodzimy tam ze względu na zdrowie i potrzebę kontaktu z naturą.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów obchodzonego 21 marca, Forest Stewardship Council (FSC), organizacja wyznaczająca standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej na całym świecie, zbadała, jak często Polacy odwiedzają lasy i czego w nich szukają.
Wyniki ankiety przeprowadzonej przez SW Research pokazują, że ponad połowa (52 proc.) respondentów bywa w lesie minimum jeden raz w miesiącu, a 27 proc. odwiedza las przynajmniej raz w tygodniu.
Jakie korzyści przynoszą im wizyty w lasach?
Najczęściej wskazywanym przez respondentów powodem odwiedzin lasu jest relaks, odpoczynek i dobre samopoczucie (74 proc.). Nieco mniej wskazań zyskały korzyści zdrowotne (61 proc.) czy możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z naturą (49 proc.). Z kolei dla nieco ponad 1/4 badanych lasy to dobre miejsce do uprawiania sportu i turystyki.
"Wskazanie przez większość ankietowanych przyrodniczej funkcji lasów jako tej najważniejszej nie dziwi, ponieważ jako społeczeństwo najczęściej patrzymy na lasy w kontekście ochrony gatunków i przeciwdziałania zmianie klimatu. Warto jednak edukować również o roli i znaczeniu lasów w kontekście społecznym i ekonomicznym" - powiedziała Karolina Tymorek, dyrektorka FSC Polska.
Lasy to najbardziej różnorodne biologicznie ekosystemy lądowe na Ziemi, zamieszkiwane przez ponad 80 proc. gatunków roślin i zwierząt. Odgrywają kluczową rolę w łagodzeniu i ograniczaniu zmiany klimatu, m.in. poprzez zmniejszanie wahań temperatury czy pochłanianie dwutlenku węgla. Działają jak naturalne filtry, oczyszczając powietrze i wodę z zanieczyszczeń.
Międzynarodowy Dzień Lasów obchodzony 21 marca to inicjatywa ustanowiona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, której celem jest zwiększanie świadomości o znaczeniu lasów w prawidłowym funkcjonowaniu planety. Warto pamiętać aby na co dzień dbać o las w najbliższym otoczeniu, np. poprzez włączenie się w akcje sadzenia drzew i sprzątania lasów czy w projekty edukacyjne.