Co po węglu? Prawie 260 mln zł dla pracowników odchodzących z górnictwa

Ok. 2,2 tys. pracowników ZE PAK S.A. otrzyma pomoc w znalezieniu nowej pracy lub założeniu własnej firmy. Program "Droga do zatrudnienia po węglu" został w poniedziałek zainaugurowany w Koninie (woj. wielkopolskie).

Prawie 260 mln zł pomocy finansowej otrzymają pracownicy ZE PAK S.A. (łącznie 2,2 tys. osób) na znalezienie nowej pracy lub założenie własnej firmy
Prawie 260 mln zł pomocy finansowej otrzymają pracownicy ZE PAK S.A. (łącznie 2,2 tys. osób) na znalezienie nowej pracy lub założenie własnej firmy123RF/PICSEL

Budżet programu to ponad 257 mln zł. Niemal 180 mln zł pochodzi z unijnego Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, pozostała część - z budżetu państwa.

Pomoc dla pracowników odchodzących z górnictwa

"To jest bez wątpienia nasz wspólny sukces i to jest szansa na przeprowadzenie tego procesu sprawiedliwej transformacji w taki sposób, żeby Wielkopolska mogła być wskazywana jako pewien wzór nie tylko dla polskich, ale i europejskich regionów, jak przeprowadzić ten trudny proces odchodzenia od gospodarki opartej na węglu do gospodarki niskoemisyjnej" - powiedział podczas konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Z programu będą mogli skorzystać obecni pracownicy działającego we Wschodniej Wielkopolsce energetycznego koncernu ZE PAK S.A., byli pracownicy, którzy zatrudnienie stracili po 2018 roku, ich rodziny oraz pracownicy firm powiązanych z branżą górniczą i energetyczną, o ile udowodnią, że ponieśli straty w wyniku zmian zachodzących w ZE PAK S.A.

Według założeń programu firma, która zdecyduje się zatrudnić byłego lub obecnego pracownika ZE PAK S.A., otrzyma dofinansowanie do utworzenia i utrzymania takiego miejsca pracy przez co najmniej dwa lata. Przez rok zatrudniony pracownik będzie otrzymywał takie samo wynagrodzenie, jak do tej pory.

Pracownicy, którzy zdecydują się na założenie własnej działalności gospodarczej, otrzymają bezzwrotną dotację w wysokości do 120 tys. zł. Pieniądze będą mogli przeznaczyć na szkolenia, wyposażenie i utrzymanie firmy.

– Jestem bardzo zadowolony, że uczestnicy tego projektu mają wolę dobrego dialogu, to największa wartość tego procesu – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego
– Jestem bardzo zadowolony, że uczestnicy tego projektu mają wolę dobrego dialogu, to największa wartość tego procesu – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiegomateriały prasowe

Indywidualny plan dla każdego uczestnika programu

Dla każdego uczestnika programu stworzony zostanie indywidualny plan działania. Wsparcia będą udzielać: Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu, powiatowe urzędy pracy w Koninie, Turku, Kole i Słupcy oraz stowarzyszenia, firmy konsultingowe i rekrutacyjne, które są partnerami programu.

Przewodnicząca Związku Zawodowego "Kadra" przy KWB Konin Alicja Messerszmidt powiedziała, że program wsparcia dla pracowników ZE PAK S.A. to efekt dobrej współpracy pomiędzy związkami zawodowymi i zarządem grupy kapitałowej. Zadeklarowała ponadto kontrolę wydatkowania pieniędzy z programu. "Musimy tak gospodarować pieniędzmi, żeby do momentu wygaszania ostatniego bloku w elektrowni ostatni pracownik został zaopiekowany, żebyśmy wszyscy mogli spokojnie spać, że nikogo nie zostawiliśmy" - stwierdziła.

Prezes ZE PAK S.A. Piotr Woźny dodał, że program "Droga do zatrudnienia po węglu" jest jednym z dwóch filarów wsparcia pracowników grupy. Drugim są państwowe osłony socjalne.

W 2022 r. ZE PAK S.A. ogłosił przyspieszenie zamknięcia ostatniego bloku węglowego z 2030 r. na koniec 2024 r. Zatrudnienie z grupie kapitałowej spadło z niemal 6 tys. osób w 2017 r. do 3,1 tys. w 2022 r. W najbliższych latach ma nastąpić również zakończenie wydobycia węgla z ostatniej funkcjonującej odkrywki Tomisławice.

Pojezierze zamiast kopalni. Koniec wydobycia węgla w odkrywce JóźwinPolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas