Deweloper chce wybudować kolejny blok w gęstej zabudowie. Już wycięli drzewa

Mieszkańcy Krakowa skarżą się, że w centrum, między kamienicami, ma powstać nowy blok. W ramach przygotowań wycięto już nawet kilka drzew. Okazało się jednak, że na podwórku może żyć chroniony gatunek ptaka. Na razie nie wiadomo, czy ten fakt powstrzyma niepożądaną przez mieszkańców dzielnicy inwestycję.

W krakowskiej dzielnicy Stare Miasto już jest ciasno, a na planie miasta powstają kolejne budynki
W krakowskiej dzielnicy Stare Miasto już jest ciasno, a na planie miasta powstają kolejne budynkiKONRAD KOZŁOWSKI/POLSKAPRESS/Polska Press/East NewsEast News

Na ciasnym podwórku w centrum Krakowa pośrodku czterech kamienic ma pojawić się czteropiętrowa oficyna. Znaleźć się tu mają m.in. lokale usługowe. Mowa o działce znajdującej się na Stradomiu pomiędzy ulicami Sarego, Dietla, Bogusławskiego i św. Sebastiana.

Do Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa wpłynęło już wiele pism stron postępowania oraz mieszkańców sąsiednich nieruchomości z zastrzeżeniami co do planowanej inwestycji. Mieszkańcy obawiają się m.in. całkowitego zabetonowania terenu.

Kraków. Znikną drzewa, pojawi się nowy blok

Mieszkańcy nie godzą się na przeprowadzenie nowej inwestycji, na której realizację zgodę wydał już wojewódzki konserwator zabytków. Ten wydał w sumie trzy zezwolenia - jedno dotyczy usunięcia pięciu drzew rosnących na obszarze objętym ochroną konserwatorską.

Taka wycinka musi odbywać się pod nadzorem ornitologa. Drzewa mają zostać ponadto sprawdzone pod kątem obecności gniazd, ptaków i innych gatunków zwierząt. Należy też dokonać kompensacji, czyli zasadzić nowe drzewa na miejsce starych.

Choć, jak podkreślają w rozmowie z Zieloną Interią krakowscy urzędnicy, żadne decyzje w sprawie budowy nowego bloku jeszcze nie zapadły, mieszkańcy Stradomia już zdążyli złożyć skargę ws. wycinki. Jak relacjonuje Radio Kraków, kilka drzew już zniknęło z podwórka.

- Obecnie postępowanie jest na etapie weryfikacji uzupełnionej dokumentacji projektowej. Dopiero po tej weryfikacji będzie można jednoznacznie stwierdzić, czy inwestycja całościowo jest zgodna z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Stradom” - przekazała nam Katarzyna Misiewicz z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Stradom został uznany w 1994 r. za pomnik historii. Obszar ten wchodzi w skład Dzielnicy I Stare Miasto w Krakowie.

Co z chronionymi gatunkami? To nadzieja dla mieszkańców

W toku ustalania szczegółów inwestycji okazało się, że na terenie podwórka na Stradomiu bytuje chroniony gatunek ptaka. Obecnie postępowanie w tej sprawie toczy się w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, która ma potwierdzić te przypuszczenia. - Ten wniosek nie jest jeszcze rozpatrzony - informuje urząd miasta.

O więcej informacji ws. gatunków występujących na terenie planowanej inwestycji zwróciliśmy do się RDOŚ. Czekamy na wiadomość w tej sprawie.

Projektowana nieruchomość znajduje się na terenie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Stradom”. - Dopiero po weryfikacji złożonej, uzupełnionej dokumentacji projektowej będzie można jednoznacznie stwierdzić, czy inwestycja całościowo jest zgodna z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru - przekazał nam urząd miasta.

Spółka Galinvest, która chce wybudować blok w gęstej zabudowie ma na swoim koncie kilka nowoczesnych apartamentowców w różnych częściach miasta.

Biogazownie to w Polsce nadal rzadkość. Tak marnujemy duży potencjałPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas