Celnicy zatrzymali futro z chronionego rysia. To już kolejny taki przypadek

Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali ostatnio przemyt futra pochodzącego z rysia rudego, który jest gatunkiem chronionym. To kolejna w tym roku próba przewiezienia przez granicę odzieży wykonanej z nielegalnych odzwierzęcych materiałów.

Celnicy zatrzymali niedawno przemyt nielegalnego futra z rysia rudego
Celnicy zatrzymali niedawno przemyt nielegalnego futra z rysia rudegoKASmateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Medyce udaremnili próbę przemytu futra z rysia rudego (Lynx rufus), które znajdowało się w bagażu kierowcy samochodu. Obywatel Ukrainy nie zgłosił przewożonego towaru i nie posiadał dokumentów wymaganych prawem krajowym i międzynarodowym do jego przewozu przez granicę.

Nasila się przemyt odzieży ze skór zwierząt do Polski

32-latka przesłuchano w charakterze świadka, a w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody. Funkcjonariusze zatrzymali  towar do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Ryś rudy jest gatunkiem występującym wyłącznie w Ameryce Północnej. Jest chroniony na mocy konwencji o handlu dzikimi zwierzętami zagrożonymi wyginięciem, tzw. CITES.

"Handel gatunkami chronionymi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przynosi on szkody ich zachowaniu w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia" - podkreśla podkom. Edyta Chabowska, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Nielegalny przewóz przez granicę, a także wewnątrz Unii Europejskiej, gatunków zagrożonych wyginięciem grozi karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.

To już kolejny wykryty w tym roku przypadek próby przemytu odzieży wykonanej z gatunków zagrożonych wyginięciem. Funkcjonariusze podkarpackiej KAS z Oddziału Celnego w Medyce udaremnili w ostatnich miesiącach nielegalny przewóz płaszcza, kurtek, a także obuwia wykonanych ze skór takich zwierząt.

Dania: W Bałtyku zaczyna brakować tlenuDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas