Będą kary za wycinkę drzew i krzewów w miastach. Jasna deklaracja resortu
Resort klimatu chce chronić zieleń przed nadmierną i nieuzasadnioną wycinką i wzmocnić ochronę zwierząt, w tym ptaków, których siedliska są zagrożone zniszczeniem. W tym celu zostaną opracowane nowe przepisy, które będą uwzględniać między innymi kary administracyjne za popełnienie takich czynów.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada, że będzie pracować nad skuteczniejszym systemem ochrony drzew i krzewów. Zieleń ma być dodatkowo chroniona przed nieuzasadnionym niszczeniem. Resort zwraca uwagę na postępującą utratę bioróżnorodności związaną z wycinką zieleni w środowisku miejskim. Opracowaniem nowych przepisów zajmie się powołany w tym celu zespół.
Kary za bezpodstawne niszczenie drzew i krzewów
Zespół ds. ochrony drzew i krzewów będzie składał się z przedstawicieli różnych środowisk - naukowego, rządowego, samorządowego i pozarządowego. Taka różnorodność ma ułatwić opracowanie narzędzi prawnych w celu lepszej ochrony zieleni. Powołany zespół przeanalizuje także propozycje zmian legislacyjnych, zgłaszane przez stronę społeczną.
"Ekspertki i eksperci przygotują założenia do rozporządzenia, które będzie określało metody wykonywania prac w obrębie korzeni, pnia, korony drzewa lub w obrębie korzeni, pędów krzewu" - informuje resort klimatu.
W toku prac zespół opracuje definicję uszkodzenia drzewa i ustali wysokość kar administracyjnych przewidzianych za ich zniszczenie. Zostaną też opracowane nowe kryteria dotyczące wydawania zezwoleń na usuwanie drzew i krzewów.
Wycinka podczas inwestycji. Będą nowe zasady
Dużą uwagę zespół poświęci kwestiom bezpodstawnego usuwania drzew i roślin podczas prowadzenia inwestycji. W tym kontekście zostaną wprowadzone regulacje w zakresie kompensacji strat spowodowanych przez wycinkę. Jeśli inwestor na potrzeby projektu zleci wycinkę drzew będzie zobowiązany do nasadzeń zastępczych lub innej formy kompensacji. Przedsiębiorcy będą musieli informować o planowanych wycinkach drzew i krzewów.
W ramach prac zespołu będą analizowane także zasady ochrony zieleni w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Rewizji będą podlegały też przepisy regulujące ochronę drzew i krzewów na obszarach wpisanych do rejestru zabytków i na terenach cmentarnych.
Lęgi zagrożone wycinkami
Resort ma nadzieję, że nowe przepisy pozwolą lepiej chronić zieleń w przestrzeni miejskiej, w której roślinność pełni kluczową funkcję w przeciwdziałaniu powstawania wysp ciepła, czy stanowi naturalną formę retencji chroniącą przed lokalnymi podtopieniami.
W procesie opracowywania nowego systemu ochrony drzew i zieleni zostaną wzięte także zwierzęta, tracące siedliska i nie mogące wyprowadzić lęgów w wyniku nadmiernych wycinek. Mowa tu między innymi o ptakach, które tracą z powodu niszczenia drzew nie mogą z sukcesem wyprowadzić lęgów.
Okres między 1 marca a 15 października funkcjonuje jako okres lęgowy ptaków i dla większości gatunków okres lęgowy się w nim zawiera. Dla poszczególnych gatunków ptaków (np. jerzyki, wróble, bieliki) przypada on w innych okresach.
Prawo zezwala na usunięcie drzewa lub krzewu w okresie od 1 marca do 15 października, o ile nie spowoduje naruszenia zakazów wobec gatunków chronionych. "Jednocześnie należy pamiętać, że usuwanie znacznej ilości drzew i krzewów w okresie wiosenno-letnim najprawdopodobniej będzie się wiązać z naruszeniem zakazów w stosunku do gatunków ptaków" - wyjaśnia Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.