37 martwych zwierząt w siedzibie fundacji. Trzeba było wyważyć drzwi

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

W siedzibie Fundacji "Toruńska Kocia Straż" odnaleziono 37 martwych zwierząt - 36 małych, głównie kotów, i psa - poinformował prezes Toruńskiego Towarzystwa Ochrony Praw Zwierząt Piotr Korpal. Technik zabezpieczył wszystkie zwłoki zwierząt, które zostały zabrane z budynku przy ul. Gagarina.

W siedzibie jednej z toruńskich fundacji znaleziono 37 martwych zwierząt
W siedzibie jednej z toruńskich fundacji znaleziono 37 martwych zwierzątPAP/Mikołaj KurasPAP

TTOPZ próbowało tam wejść od poniedziałku. Uratowano dziewięć psów i 13 kotów. Na miejscu była też m.in. policja. Technik policyjny odnalazł w budynku 37 martwych zwierząt - 36 małych (koty i być może szczeniaki), a także psa. Zostały one zabrane z miejsca zdarzenia i trafią do specjalistycznych badań.

"Stwierdziłam, że nie ma zwierząt chorych"

Prezes Toruńskiego Towarzystwa Ochrony Praw Zwierząt Piotr Korpal przyjechał odebrać zwierzęta w poniedziałkowy wieczór. Policja jednak nie udzieliła mu wsparcia. W pawilonie ze szczelnie zasłoniętymi z każdej strony oknami TTOPZ interweniowało po sygnałach od mieszkańców i dziennikarzy.

Violetta Hermann-Krupińska, powiatowy lekarz weterynarii, po przybyciu w poniedziałek na miejsce, została wpuszczona do środka. Już w styczniu zwracała uwagę na nieodpowiednie warunki, jakie mają w tym miejscu zwierzęta. Mówiła jednak, że to miejsce tymczasowe, a kobieta prowadząca fundację ma się przenieść do większego budynku z ogrodem na wsi.

Nie umiała jednak wskazać lokalizacji i nie miała pewności, czy to prawdziwa informacja. "Po oględzinach ogólnych, zewnętrznych, stwierdziłam, że nie ma zwierząt chorych. Mają jedzenie, mają wodę. Przyznaję - wentylacja w budynku praktycznie nie działa, ale w moim przekonaniu nie ma bezpośredniego zagrożenia życia zwierząt" - oceniła powiatowa lekarz weterynarii.

We wtorek okazało się, że prawda jest inna. Do budynku - mimo zabarykadowania się w środku szefowej fundacji - dzięki wyważeniu drzwi przez strażaków weszli funkcjonariusze policji. Dostał się tam także Piotr Korpal z TTPOZ.

Toruń. 37 martwych zwierząt w siedzibie fundacji

To on poinformował media we wtorek po południu, że na miejscu znaleziono zwłoki 37 zwierząt. W środku był ogromny bałagan, brud, pleśń na ścianach i bardzo duży fetor.

"Bałagan tam jest nie do opisania. Klatki ze zwierzętami stały wszędzie. Wokół były sterty śmieci. Udało nam się zabrać do schroniska 13 kotów i dziewięć psów" - powiedział Korpal.

We wtorek Piotr Korpal złożył wniosek do prezydenta Torunia o wydanie decyzji o odebraniu czasowym zwierząt. Prezydent wydał takie postanowienie natychmiast.

Korpal pokazał zdjęcia z wewnątrz, na których widać m.in. zwłoki zwierząt zapakowane w kartony, które przesiąkają. Najprawdopodobniej zwłoki zwierząt są także w lodówce. We wtorek po południu na miejsce przybył policyjny technik, który prowadzi czynności. Po ich zakończeniu będzie wiadomo, ile nieżywych zwierząt było przetrzymywanych i od jak dawna w tym budynku. Prokuratura zadecyduje o ewentualnych zarzutach w tej sprawie.

Prezes fundacji nie chciała oddać zwierząt

Szefowa toruńskiego schroniska nie chciała rozmawiać z mediami. Powiedziała, że o stanie przejętych zwierząt wypowie się w środę po ich dokładnym zbadaniu.

Prezes fundacji przez wiele godzin w bardzo dużych emocjach, krzycząc, odmawiała dobrowolnego oddania zwierząt. W rozmowie z dziennikarzem Polskiego Radia PiK, którego wpuściła do środka jako jedynego, mówiła, że zwierzęta mają zapewnione wszystko co trzeba, a jej fundacji udaje się złapać bezdomne koty, których nie udaje się odłowić m.in. ekopatrolowi. Wskazywała, że właśnie na tym polega praca fundacji, aby pomóc jak największej liczbie zwierząt. Nie potrafiła wskazać, ile ich jest. Mówiła o 25-30 psach i kotach.

Dowodząca akcją policjantka nie reagowała jednak na przedstawiane przez Korpala prawne argumenty. Odmówiła asysty w odebraniu zwierząt, a policjanci fizycznie bronili wejścia do budynku przez wiele godzin. Policjantka wskazała, że dla niej wiążące są opinie lekarza weterynarii. O godzinie pierwszej zakończyła interwencję i funkcjonariusze odjechali. Zwierzęta i właścicielka zostali w zamkniętym budynku.

Rzecznik prasowa toruńskiej policji asp. Dominika Bocian we wtorek poinformowała, że w poniedziałek "policjanci uzyskali informację o braku przesłanek do interwencyjnego odbioru zwierząt od lekarza z ramienia Powiatowego Inspektora Weterynarii, który na miejscu skontrolował warunki bytowe podopiecznych fundacji oraz ich kondycję zdrowotną".

Na pytanie o to, jak to możliwe, że ani policjanci, ani lekarz weterynarii nie zauważyli w poniedziałek martwych zwierząt w budynku, rzecznik policji nie odpowiedziała. PAP przesłała pytania drogą mailową, ale do momentu publikacji materiału nie uzyskała jeszcze odpowiedzi.

"Wydarzenia": Światowy Dzień RecyklinguPolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas