Więcej pieniędzy na paliwa kopalne niż na walkę z brudnym powietrzem
Rządy na całym świecie w latach 2019 i 2020 przekazały o 20 proc. więcej środków pochodzących z pomocy zagranicznej na projekty związane z paliwami kopalnymi niż na programy zmniejszające powodowane przez ich spalane zanieczyszczenie powietrza.
Z analizy przeprowadzonej przez Clean Air Fund (CAF) wynika, że tylko jeden procent globalnej pomocy rozwojowej jest wykorzystywany na walkę z zanieczyszczeniem powietrza, mimo że jest ono przyczyną - według różnych szacunków - do nawet 9 mln przedwczesnych zgonów. To więcej niż powoduje HIV/AIDS, malaria i gruźlica razem wzięte.
CAF zauważa, że finansowanie projektów związanych z jakością powietrza jest silnie ukierunkowane na kraje azjatyckie o średnich dochodach, podczas gdy kraje afrykańskie i latynoamerykańskie otrzymują zaledwie 15 proc. ich całości, mimo że na tych kontynentach leży wiele miast z silnie zanieczyszczonym powietrzem.
W latach 2015-2020 na programy związane z jakością powietrza przeznaczono 6 mld dolarów, z czego 45 proc. trafiło do Chin, które w ciągu ostatnich siedmiu lat zmniejszyły zanieczyszczenie powietrza o 29 proc. Kolejnymi największymi beneficjentami były Mongolia, Filipiny i Pakistan. Na ósmym miejscu uplasowały się Indie, gdzie co roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera ponad milion osób.
Państwa Afryki i Ameryki Południowej odnotowują ponad 500 tys. zgonów rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza, a liczba ta rośnie. Jednak otrzymują one zaledwie odpowiednio 5 i 10 proc. funduszy pomocowych.
Zaprzestać wsparcia paliw kopalnych
"Zanieczyszczenie powietrza jest ogromnym kryzysem zdrowotnym, dodatkowo wiele projektów, które zmniejszyłyby zanieczyszczenie, pomogłoby również w zatrzymaniu zmian klimatu, ponieważ dotyczą one ograniczenia spalania paliw kopalnych" - stwierdziła Jane Burston z CAF.
Raport CAF obejmował finansowanie zarówno projektów, w których poprawa jakości powietrza była zadeklarowanym celem, jak i takich, w których zmniejszenie zanieczyszczenia było pozytywnym efektem ubocznym innych działań, takich jak instalacja energii odnawialnej lub inwestycje w czysty transport.
Raport zaleca zwiększenie finansowania inwestycji w czyste powietrze, natychmiastowe zatrzymanie wszystkich nowych pomocy dla paliw kopalnych i uczynienie z zanieczyszczenia powietrza wyraźnego priorytetu w pomocy rozwojowej.
Niedawno w badaniu opublikowanym w czasopiśmie "The British Medical Journal" wykazano, że każde zanieczyszczenie powietrza - nawet takie, które mieści się w ustalonej normie - jest szkodliwe dla zdrowia. Badacze wykazali, że wzrost poziomu cząsteczek stałych w powietrzu o 5 mikrogramów na metr sześcienny podnosił ryzyko zgonu o 13 proc. Natomiast wzrost stężenia tlenku azotu o 10 mikrogramów podnosił to zagrożenie o 8,6 proc.