​Naukowcy: Każde zanieczyszczenie powietrza szkodzi zdrowiu

Jakiekolwiek zanieczyszczenie powietrza, nawet takie, które mieści się w normie, jest szkodliwe dla zdrowia - alarmują naukowcy.

article cover
123RF/PICSEL

Autorzy badania wyniki swojej pracy opublikowali w czasopiśmie "The British Medical Journal". Badania przeprowadzili w kilku krajach Europy. Naukowcy uznali, że związek między niskim poziomem zanieczyszczeń i problemami ze zdrowiem jest słabo zbadany. Dlatego międzynarodowy zespół badaczy, pod wodzą specjalistów z Uniwersytetu w Ultrechcie, przeanalizował związek między ryzykiem zgonu i działaniem stężeń zanieczyszczeń, które według UE, Światowej Organizacji Zdrowia, czy amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, są w normie.  

Naukowcy sprawdzili dane z Danii, Szwecji, Francji, Holandii, Niemiec i Austrii. Przez ponad 20 lat obserwowano łącznie 325 tys. osób, które były rekrutowane do udziału w projekcie.

Okazało się, że wzrost poziomu cząsteczek stałych o 5 mikrogramów na metr sześcienny podnosił ryzyko zgonu z przyczyn naturalnych o 13 proc. Z kolei wzrost stężenia tlenku azotu o 10 mikrogramów podnosił to zagrożenie o 8,6 proc.

Wpływ miał także czarny węgiel, nawet jeżeli jego stężenie było bardzo mało. Autorzy badania jako przykład dają osoby, które żyły w strefie, gdzie stężenie cząstek PM2,5 mieściło się w amerykańskiej normie. Tam, wzrost stężenia o 5 mikrogramów na metr sześcienny podniósł ryzyko śmierci aż o 29 proc.

Z kolei dla osób narażonych na działanie tlenku azotu w stężeniu, które spełniało europejskie normy, wzrost o 10 mikrogramów podnosił ryzyko o 9,9 proc.

Badanie nie sprawdzało relacji przyczynowo-skutkowych. Oprócz tego naukowcy sprawdzali poziomy zanieczyszczeń w 2010 r., kiedy jakość powietrza ulegała poprawie. Zatem wcześniej, wiele osób mogło mocniej doświadczać o wiele większego stężenia zanieczyszczeń, co miałoby poważniejsze skutki dla ich zdrowia.

"Nasze badanie dostarcza dowodów na to, że zanieczyszczenie powietrza wiąże się ze śmiertelnością nawet przy niskim stężeniu, poniżej norm europejskich, amerykańskich oraz WHO" - podsumowują autorzy "Wyniki te są więc istotne z punktu widzenia debaty na temat rewizji obecnych norm jakości powietrza, zaleceń i standardów, a także dla przyszłych szacunków globalnego obciążenia chorobami" - dodają.

Gwałtowne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze. Problemem będą nawalne deszcze i okresy ekstremalnej suszyNewseria BiznesNewseria Biznes
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas