UE chce więcej białka z roślin i owadów. Strategię poparł m.in. PiS
Oprac.: Katarzyna Nowak
Europosłowie głosowali niedawno w sprawie strategii w zakresie białka. Parlament Europejski zagłosował m.in. w sprawie rosnącego potencjału białka pochodzącego z owadów oraz za zwiększeniem unijnej produkcji i spożycia białek roślinnych.
Parlament Europejski głosował niedawno w sprawie tzw. strategii białkowej. Zgodnie stwierdzono, że potrzebne jest zwiększenie unijnej produkcji białka roślinnego. W obradach parlamentarzystów pojawił się także wątek zwiększenia pozyskiwania białka z owadów.
Pomysł ten wsparli m.in. europarlamentarzyści z polskiego ugrupowania Prawa i Sprawiedliwości oraz Suwerennej Polski, którzy dotychczas żarliwie krytykowali unijne plany dotyczące wprowadzenia na rynek mączki ze świerszczy itp. produktów.
Robaki i rośliny
W europejskiej strategii w zakresie białka europarlamentarzyści głosowali za przyjęciem lub odrzuceniem rezolucji, w której jedną z ról odgrywa białko z owadów. Na początku b.r. Komisja Europejska zatwierdziła do sprzedaży i spożycia na terenie UE dwa nowe gatunki owadów - Acheta domesticus (świerszcz domowy) i Alphitobius diaperinus (pleśniakowiec lśniący).
Decyzja ta spotkała się ze sprzeciwem wielu polityków oraz użytkowników internetu. W sieci zaczęły pojawiać się fake newsy dotyczące przymusowego i nieświadomego spożywania insektów przez Polaków. Rozpowszechniali je zwłaszcza politycy partii rządzącej oraz innych ugrupowań.
Białko z insektów nie pojawiło się na unijnym rynku spożywczym po raz pierwszy - było dostępne od co najmniej kilku lat. Nie jest to jednak produkt, który wyprze inne rodzaje białek - wynika z badań.
Pomysł zwiększenia dostępności białek z owadów krytykował m.in. Patryk Jaki z Suwerennej Polski, który niedawno poparł rezolucję dotyczącą białek - także tych pochodzących z insektów. Politycy zostali uznani przez opozycję za hipokrytów.
Strategia białkowa UE
Parlament Europejski zagłosował za zwiększeniem produkcji i spożycia białek roślinnych, w tym za uprawą roślin wysokobiałkowych, które mają pomóc w ograniczeniu zmian klimatu generowanych przez sektor rolnictwa. Europarlamentarzyści zgodzili się co do tego, że zmiany klimatyczne są jednym z powodów, dla których konieczne jest zwiększenie udziału wysokobiałkowych produktów roślinnych na rzecz rezygnacji z białek odzwierzęcych.
Inne założenia strategi białkowej obejmują wzrost produkcji białek mikrobiologicznych, białek owadów, wzrost upraw wodorostów, a także zrównoważoną produkcję soi i innych roślin strączkowych.
Celem UE jest także zmniejszenie zależności od dostaw roślinnych pasz dla zwierząt spoza Europy; zwłaszcza soi pochodzącej z Argentyny, Brazylii i USA.