​ONZ: Marnujecie szansę na ratowanie klimatu po pandemii

Większość największych gospodarek świata przygotowując plany wyjścia z kryzysu gospodarczego po pandemii nie bierze pod uwagę środowiska. To sprawi, że miliardy dolarów zostaną wpompowane w branże, które niszczą klimat.

article cover
123RF/PICSEL

Raport w tej sprawie przygotowały wspólnie Uniwersytet Oksfordzki i Program Środowiskowy ONZ.

COVID-19 spowodował największą globalną recesję od czasu Drugiej wojny światowej. W odpowiedzi rządy przygotowują bezprecedensowe pakiety wydatków, które mają ożywić nadwyrężone przez pandemię gospodarki. Choć większość z nich zapowiada, że odbudowa ma być okazją do przestawienia gospodarki na przyjaźniejsze planecie tory, to faktyczne plany, jak dotąd wyglądają nieco inaczej.

Według raportu, przygotowanego wspólnie przez Uniwersytet Oksfordzki i Program Środowiskowy ONZ, z 1,9 bln dol., które 50 najbogatszych krajów świata ma przeznaczyć na odbudowę, zaledwie 18 proc., czyli 341 mld zostanie wydanych na cele, które można uznać za "zielone".

"W wielu przypadkach rządy uprawiają w ten sposób politykę" - mówi autor raportu Brian O’Callaghan, szef oksfordzkiego Economic Recovery Project. "Przywódcy wykorzystują małe, zielone projekty, by pojawiały się w nagłówkach, ale jednocześnie po cichu przepychają o wiele większe pakiety finansowe nie odnosząc się do ich charakterystyki środowiskowej".

Najwięcej na projekty prośrodowiskowe ma wydać Hiszpania, Korea Południowa, Niemcy i Wielka Brytania. Branżą, która otrzymuje najwięcej zielonych funduszy jest transport, na przykład w postaci finansowania subsydiów do pojazdów elektrycznych czy budowy infrastruktury rowerowej. Na finansowaniu korzysta także niskoemisyjna energetyka. Stany Zjednoczone i Chiny przeznaczyły środki na parki publiczne.

Autorzy wskazują na "rosnącą liczbę badań", z których wynika, że "zielone" inwestycje dają gospodarce większe korzyści, niż pompowanie pieniędzy w branże zanieczyszczające środowisko. Wzywają też najbogatsze kraje, by wykorzystały środki na odbudowę pandemii do wspierania biegniejszych narodów i zmarginalizowanych społeczności, które zostały najsilniej dotknięte zarówno przez zdrowotne skutki pandemii, jak i powiązane z nią kłopoty gospodarcze, takie jak bezrobocie.

Rządy przygotowały także w zeszłym roku 11,1 bln dol. w pakietach ratunkowych, które miały zminimalizować krótkoterminowe konsekwencje pandemii. Raport skupił się jednak na programach długoterminowych, bo będą kształtowały gospodarczą trajektorię tych krajów przez najbliższe lata. Badacze nie uwzględnili także tych spośród środków przygotowanych przez Unię Europejską, które nadal nie zostały przydzielone na konkretne cele przez kraje członkowskie.

© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas