Koniec wakacji w krainie wędrujących niedźwiedzi
Stowarzyszenie Lepsza Polska odwiedziło jeden z najmłodszych Parków Narodowych w Polsce w ramach akcji „Czyste, Zielone Miasta”. - Czekały na nas dziesiątki wolontariuszy, dzieci i mieszkańców gotowych do wspólnego sprzątania i świętowania z nami zakończenia wakacji - mówi Agata Grabowska ze Stowarzyszenia Lepsza Polska.
W Polsce mamy 23 parki narodowe. Wśród nich jeden z najmłodszych, który usytuowany jest w Powiecie Jasielskim w sercu Beskidu Niskiego. Słynie z największego zagęszczenia w kraju orlika krzykliwego. To tutaj spotkać można niedźwiedzie brunatne wędrujące z Bieszczad i Słowacji. Rysie, wilki i żbiki także widywane są tu przez turystów.
Region usłany historią
O wyjątkowości Krempnej, czyli serca Magurskiego Parku Narodowego, świadczy to, że z roku na rok przybywa tutaj turystów szukających ciszy i piękna przyrody. Tutejsze szlaki rowerowe czy piesze oraz ścieżki przyrodnicze stają się miejscem wypadowym na dłuższy niż jednodniowy pobyt. Szlak architektury drewnianej skrada serca turystów.
- Magurski Park Narodowy funkcjonuje od prawie 30 lat, obejmując najwyższą formą ochrony reprezentatywny fragment Beskidu Niskiego z najlepiej zachowaną szatą roślinną i fauną - mówi Norbert Kieć, dyrektor Magurskiego Parku Narodowego.
Jest to obszar, gdzie spotykają się elementy przyrodnicze wschodnio- i zachodniokarpackie. W tym najbardziej lesistym parku narodowym w Polsce swoje ostoje mają zarówno duże drapieżniki, jak i najrzadsze ptaki szponiaste krajowej awifauny. Park może się poszczycić stałą obecnością orłów przednich. Fragmenty lasu o puszczańskim charakterze, które wciąż się tu zachowały, są ostoją rzadkiego dzięcioła białogrzbietego czy też licznego na tym terenie puszczyka uralskiego, jak i pięknego chrząszcza saproksylicznego - nadobnicy alpejskiej.
- Bogata historia terenu, a szczególnie jego łemkowska przeszłość ze starymi sadami, przydrożnymi kapliczkami i piwniczkami, sprawiają, że z łatwością odnajdziemy tu ducha dawnych czasów - tłumaczy dyrektor Parku.
Magurski Park Narodowy jest też jednym z nielicznych miejsc, gdzie możemy obserwować powrót przyrody na tereny niegdyś licznie zamieszkałe i użytkowane przez człowieka. Oddawanie terenu procesom naturalnym sprawia, że Park z biegiem czasu staje się jeszcze bardziej ciekawy.
Gmina Krempna to region głównie rolniczy, jednak jak podkreśla wójt Katarzyna Maciejczyk, liczne ośrodki wypoczynkowe i agroturystyczne, które niemal zawsze są pełne turystów, świadczą o tym, że ten region staje się atrakcyjnym wyborem na wypoczynek.
Lepsza Polska zaczyna się tu
Bez wątpienia dzień spędzony w Krempnej w towarzystwie Stowarzyszenia Lepsza Polska zapisał się w sercach kolejnych turystów. Przed Ośrodkiem Edukacyjno-Muzealnym Magurskiego Parku Narodowego całe popołudnie spędziliśmy przy wielu atrakcjach dla najmłodszych.
Spotkaniu z Lepszą Polską towarzyszyły gry i zabawy na stoisku edukacyjnym Magurskiego Parku Narodowego. Były przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Krempnej i Myscowej ze stoiskami pełnymi lokalnych potraw. Odbyły się także pokazy GOPR oraz psa ratownika i warsztaty rękodzieła artystycznego zorganizowane przez GOK w Krempnej. W specjalnym namiocie opowiadano o historii Konfederatów Barskich na tym terenie. Można było także odwiedzić stoisko Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego i wziąć udział w darmowym zwiedzaniu Ośrodka Edukacyjnego MPN oraz pokazach OSP Krempna.