Greenpeace kontra PGE GiEK. Pozew za emisje. Strony spotkają się w sądzie

Niepowodzeniem zakończyły się mediacje między Greenpeacem a PGE GiEK. Teraz sprawa, którą ekolodzy wytoczyli spółce, trafi do sądu. To pierwsza taka sprawa w Polsce i druga dotycząca Elektrowni Bełchatów.

article cover
Michal Ostaszewski/REPORTEREast News

W pozwie Greenpeace domaga się, aby PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zrezygnowała z nowych inwestycji węglowych oraz wdrożyła strategię ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, tak by najpóźniej w 2030 r. doprowadzić do ich zerowej emisji z instalacji opalanych węglem. 

To właśnie do tej spółki należy Elektrownia Bełchatów, która w 2019 r. została uznana za największego emitenta dwutlenku węgla w Unii Europejskiej. 

- PGE z jednej strony wyrzuca pieniądze na wydobycie i spalanie węgla oraz łudzi lokalne społeczności nowymi inwestycjami węglowymi. Z drugiej strony wzywa państwo na pomoc, gdyż dalsze trwanie w uzależnieniu od węgla grozi bankructwem. To niepoważne. PGE i PGE GIEK w dalszym ciągu ucieka od  wzięcia odpowiedzialności za prawdziwą transformację energetyczną kraju i podjęcia działań adekwatnych do skali pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Dlatego będziemy dalej walczyć, już w sądzie, o bezpieczną przyszłość Polek i Polaków - twierdzi Piotr Wójcik, analityk rynku energii w Greenpeace. 

PGE GiEK żądania Greenpeace uważa, że nierealne. "Greenpeace dotychczas nie wskazał, w jaki sposób miałoby to zostać osiągnięte w okresie zaledwie kilku lat, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz utrzymaniu niezbędnych dostaw energii po 2030 r." - napisano w oświadczeniu PGE GiEK. 

- Jeśli chodzi o zakres i wypływ na zmiany klimatyczne, będzie to pierwsza taka sprawa w Polsce - mówi Zielonej Interii Piotr Wójcik. Właściciela Elektrowni Bełchatów pozwała już Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Niezależna organizacja prawników chce, by sąd nakazał PGE GiEK odejście do działalności stanowiącej zagrożenie dla środowiska w Elektrowni Bełchatów najpóźniej do 2035 r. lub zainstalowanie tam urządzeń redukujących emisje dwutlenku węgla w tym samym terminie. Greenpeace idzie o krok dalej. Zmian domaga się szybciej i od całej spółki.

Elektrownia Bełchatów produkuje około 20 proc. energii elektrycznej w Polsce.

źródło: Greenpeace, PGE, Zielona Interia

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas