Najdziwniejsze pytania o fotowoltaikę. Z czego śmieją się instalatorzy?
Magdalena Mateja-Furmanik
Kto pyta, nie błądzi, jednak czasami pewne pytania mimowolnie mogą wywołać uśmiech na twarzy. Instalatorzy modułów fotowoltaicznych zdradzają z jakich pytań śmieją się w kuluarach.
Spis treści:
- Czy fotowoltaika działa w nocy?
- Czy jak dotknę modułów, porazi mnie prąd?
- Co się stanie, gdy ptak zostawi odchody na panelach?
- Czy jak nad instalacją przeleci duży ptak, to wpłynie to na produkcję prądu?
- Czy panel działa pod śniegiem?
- Czy instalacja fotowoltaiczna zasili moją spawarkę?
- Czy mogę zamontować panele poziomo?
- Czy kolor modułów ma znaczenie?
- Czy pod modułami mogę hodować kury?
Czy fotowoltaika działa w nocy?
Niekwestionowany numer jeden to pytanie o fotowoltaikę w nocy. Jak można się domyśleć, panele słoneczne potrzebują do działania słońca. Chociaż księżyc odbija światło słoneczne, jest to niewystarczające, by wprawić panele w ruch. Nie wymyślono również paneli wykorzystujących światło z gwiazd.
Niektóre moduły w nocy wykorzystują różnicę ciepła pomiędzy górną i dolną warstwą modułu, którą przekształcają w energię elektryczną. Jest ona jednak znikoma.
Czy jak dotknę modułów, porazi mnie prąd?
Chociaż panele produkują prąd stały, znajduje się on wewnątrz nich i nie stanowi zagrożenia. Jednak nieprawidłowo wykonana instalacja może mieć przebicia i stanowić duże zagrożenie. Zdarzają się przypadki, że w przy błędnym montażu cały dach kopie prądem. Dlatego ważne jest, by wybrać sprawdzoną firmę instalatorską.
Co się stanie, gdy ptak zostawi odchody na panelach?
Jeżeli odchody przyschną stale do powierzchni panela, to będą zasłaniać daną powierzchnię wafla krzemowego. Doprowadzi to do zmniejszenia wydajności instalacji. Paneli nie powinno się jednak myć wodą z kranu, ponieważ zawiera ona chlor. Osad z chloru może zostać na powierzchni panela, co wpływa niekorzystnie na pracę instalacji.
Czy jak nad instalacją przeleci duży ptak, to wpłynie to na produkcję prądu?
Teoretycznie tak, w praktyce nigdy tego nie zauważysz. Chyba, że nad twoją instalacją właśnie murmurują szpaki. Jest to jednak dość rzadkie zjawisko.
Czy panel działa pod śniegiem?
Nie, panele nie działają pod śniegiem, ponieważ śnieg nie przepuszcza promieni słonecznych. Teoretycznie w przypadku paneli bifacjalnych jest to jednak możliwe, ponieważ ich tył posiada specjalną powłokę, która pochłania światło odbite. Zatem może zasilać się światłem odbitym od śniegu.
Czy instalacja fotowoltaiczna zasili moją spawarkę?
Spawarki jednorazowo mają gigantyczny pobór prądu. Dom jednorodzinny nie jest w stanie posiadać instalacji, która w danym momencie zaspokoi taką potrzebę. Spawarka potrzebuje dużej ilości energii skokowo, podczas gdy instalacja pracuje jednostajnie. Oznacza to, że w takiej sytuacji zawsze dojdzie do poboru prądu z sieci. Chyba, że posiadamy magazyn energii.
Czy mogę zamontować panele poziomo?
Panele powinny być pod kątem przede wszystkim dlatego, że kąt padania promieni jest podstawą efektywności modułów. Badania pokazują, że na szerokości geograficznej, na której znajduje się Polska, optymalne nachylenie znajduje się w przedziale 30-40 stopni. Oznacza to, że teoretycznie panele można zamontować płasko, ale tylko na równiku. Nie jest to jednak praktyczne rozwiązanie, ponieważ z płasko położonego panela gorzej ścieka woda i łatwiej może zbierać zanieczyszczenia.
Czy kolor modułów ma znaczenie?
Panele starszego typu były jasnoniebieskie, ponieważ były zrobione z krzemu polikrystalicznego. Obecnie produkuje się panele monokrystaliczne, które są ciemniejsze. Z tego powodu nowe instalacje są najczęściej czarne. W związku z tym dość często instalatorzy otrzymują pytanie o wpływie koloru na uzysk energii. Sugerują się tym, że czarny lepiej pochałania ciepło.
Kolor jednak nie ma wpływu na uzysk z instalacji, ponieważ energia nie jest produkowana z energii cieplnej ale z energii promieniowania słonecznego.
Czy pod modułami mogę hodować kury?
To pytanie jest stawiane czasem przez rolników, którzy chcą zrobić na terenie farmy instalację na gruncie. Rolnicy argumentują, że panele rzucają cień, co jest bardzo korzystne dla ptaków w czasie lata.
Żaden producent modułów fotowoltaicznych nigdy nie sformułował zakazu hodowli ptaków pod instalacją. Można to zrobić, jednak jeśli ptaki zdołają wlecieć na panel. mogą go ubrudzić i zasłonić.