Pająki aktywne również zimą. Kto mieszka w twoim domu i piwnicy?
Wiele polskich pająków zimuje w ściółce lub w kokonie, ale są też takie okazy, które można spotkać w gospodarstwach domowych. Pająki szukające schronienia przed mrozem właśnie teraz mogą ukrywać się w zakamarkach naszych domów. Uspokajamy - są to pożyteczne gatunki, które również zasługują na odrobinę ciepła.
- Pająki to fascynująca grupa zwierząt - mówiła w wywiadzie dla Interii prof. Marzena Stańska, specjalistka od pająków. - Niestety ten pierwotny lęk, który w nas jest zakorzeniony przed tym, co jest nieznane, tajemnicze, czego nie możemy zaobserwować gołym okiem, powoduje, że niestety wiele osób boi się pająków - dodała arachnolog.
Pająk w domu to nie powód do strachu
Pająki mają interesującą biologię, złożone zachowania godowe i niezwykle skomplikowane strategie polowania. A to dla ludzi powinno być ważne - pająki domowe zjadają bowiem insekty, z którymi wolelibyśmy nie mieć do czynienia.
Obecność pająka w domu, piwnicy, czy na strychu oznacza też zachowanie odpowiednich warunków środowiskowych. Ponadto pająkom od wieków przypisuje się zróżnicowaną symbolikę. Ich obecność jest do dziś według wielu odzwierciedleniem dobrobytu i wróży domowi wolność od chorób.
Pająków żyjących w naszych domach nie powinniśmy się bać. One zresztą unikają naszego towarzystwa, dlatego wcale nie widujemy ich tak często. Warto jednak znać gatunki, które szukają schronienia przed zimą.
Pajęczaki, które można spotkać zimą w domu
- Nasosznik trzęś (Pholcus phalangioides). Jego nazwa jest naprawdę enigmatyczna. Nasosznik charakteryzuje się tym, że występuje prawie wszędzie tam, gdzie mieszka człowiek. Ten nieszkodliwy pająk bywa praktycznie biały, ale i brązowy, ma długie i cienkie odnóża.
- Kosarz pospolity (Phalangium opilio) występuje na wielu kontynentach. Można go znaleźć zarówno w przyrodzie, jak i w pobliżu człowieka. Częściej wybiera dziury i szczeliny w ścianach niż widoczne dla nas miejsca. W Polsce występują aż co najmniej 42 gatunki kosarzy. Najpospolitszym przedstawicielem tych stawonogów jest właśnie kosarz zwyczajny.
- Kątnik domowy. Kątnik domowy (Tegenaria domestica) to pająk z rodziny lejkowcowatych. W Polsce wyróżnia się jego dwa główne gatunki: kątnik domowy większy (Eratigena atrica) i kątnik domowy mniejszy (Eratigena agrestis). Mimo że kątnik domowy preferuje środowiska zamieszkiwane przez ludzi, tak naprawdę boi się ich obecności. Zdecydowanie stara się unikać spotkania z człowiekiem i wszelkie działania wokół niego powodują stres. Kątnik może ze strachu schować się też w wannie i umywalce.
- Sidlisz piwniczny (Amaurobius ferox). Ten wyjątkowy pająk występuje w przyrodzie, ale często można go znaleźć również w piwnicach i starych budynkach gospodarczych. Co ciekawe, sidlisz jako jeden z niewielu gatunków pająków wykazuje zachowania społeczne. Sidlisz piwniczny jest także jednym z największych przedstawicieli rodziny sidliszowatych (Amaurobiidae) oraz jednym z większych pająków występujących w Europie. Sidlisze nie żyją zazwyczaj długo. W piwnicy mogą przetrwać około dwóch lat, czyli dwie zimy.
- Krzyżak ogrodowy (Araneus diadematus). Choć nazwa wskazuje, że krzyżaki mieszkają w ogrodach, zdarza się, że zamieszkują również budynki. Samica tego znanego w Polsce pająka składa jaja na jesień. Po złożeniu jaj niestety z reguły ginie od mrozu na początku zimy. Na wiosnę zaś wykluwają się młode pająki.
- Kołosz szczelinowy (Nuctenea umbratica). Tego pająka będzie trudno spotkać, ale to nie niemożliwe. Mieszka on raczej w ścianach i szczelinach budynków i rzadko pojawia się w domach.
Wszystkie zdjęcia pająków są wykonane w zbliżeniu. W rzeczywistości to malutkie stworzenia.