Kakadu

Aktualizacja

Kakadu (Cacatuidae) to papuga, która charakteryzuje się jaskrawymi barwami i dużym kształtnym dziobem. Jest znana ze swojej inteligencji, żywiołowego charakteru i zdolności do naśladowania ludzkiego głosu oraz innych dźwięków. Kakadu występują naturalnie w Australii, Nowej Gwinei, Indonezji i na Filipinach. Są one popularnymi ptakami hodowlanymi.

Papuga kakadu czubata siarka.
Papuga kakadu czubata siarka.123RF/PICSEL

Kakadu - najważniejsze informacje

Rodzina:
kakaduowate
Rząd:
papugowe
Gromada:
ptaki
Typ:
strunowce / kręgowce
Królestwo:
zwierzęta

Papugi kakadu dobrze czują się w zarówno w namorzynach, zaroślach, lasach, jak i na obszarach rolniczych, gdzie jednak nie są mile widziane. W warunkach hodowlanych żyją na niemal całym świecie.

Papugi kakadu łączą się w pary na całe życie

Kakadu to ptaki żyjące w dużych stadach liczących nawet kilkaset osobników. Przywiązują się do swojego miejsca zamieszkania, nie lubią go opuszczać i nie migrują. Bywa, że większe stado dzieli się na dwie gromady. Wtedy jedna z nich pozostaje na gałęziach drzew, a druga wybiera się szukać jedzenia. Papugi kakadu jedzą orzechy, nasiona, owoce i warzywa oraz zioła.

To ptaki łączące się w pary na całe życie. Jeżeli kakadu zostanie odseparowana od swojego życiowego partnera lub partnerki, popada w chandrę, otępienie. Samice składają jednocześnie od 2 do 5 jaj. Partnerzy wspólnie je wysiadują i razem zajmują się młodymi, ale zdarza się też, że poświęcają uwagę tylko jednemu, zdrowemu i silniejszemu potomkowi.

Papugi te są także bardzo inteligentne. Dlatego osobniki żyjące w klatkach, są często tresowane i uczone sztuczek. Papugi kakadu hodowane w domach bardzo przywiązują się do właściciela. Jeśli zabraknie im jego towarzystwa, to z rozpaczy mogą wyrywać sobie pióra.

Jak wygląda papuga kakadu?

Ptaki te trudno pomylić z innymi papugami – kakadu mają:

  • charakterystyczny czubek z piór na głowie;
  • silny dziób o zakrzywionym kształcie;
  • zygodaktylowe stopy – mają one dwa palce skierowane do przodu i dwa do tyłu;
  • krępą budowę ciała;
  • mniej fantazyjne upierzenie niż inne papugi – jednolity kolor ma kakadu biała. Natomiast upierzenie w odcieniu bieli i żółty czubek ma kakadu żółtoczuba. Białe skrzydła i tułów, bladoróżową klatkę piersiową i ogniście czerwony czubek ma kakadu ognistoczuba.

Czy papugi kakadu są pod ochroną?

Papugi kakadu mają status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych, co oznacza, że nie są zagrożone wyginięciem. 

Kakadu to łakomy kąsek dla sokołów, orłów, węży i dużych kotów. Kakadu są również narażone na utratę naturalnych siedlisk na skutek wyrębu lasów oraz zagrażają im kłusownicy. Ze względu na to, że żywią się niekiedy na polach uprawnych, są przez rolników uważane za szkodniki i zwalczane. Niektórzy trują je, a inni do nich strzelają.

Ciekawostki o kakadu

  • Kakadu to bardzo hałaśliwe ptaki. Potrafią wydawać dźwięki o natężeniu wynoszącym 140 decybeli. 120 decybeli to hałas, jaki zgodnie z przepisami mogą robić fajerwerki. 
  • Najstarszą papugą kakadu żyjącą w niewoli był ptak Majora Mitchella o imieniu Cookie. Zwierzak mieszkał w Brookfield Zoo w Chicago i dożył 83 lat.
  • Większość gatunków kakadu jest dimorficzna. Oznacza to, że samce i samice wyglądają niemal tak samo. Czasami wręcz niemożliwe jest określenie płci ptaków. Można to wtedy zrobić, jedynie wykonując badania DNA.
  • Kakadu białą można nauczyć mówić. 
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas