Wiedza ze śmietnika, czyli jak kakadu uczą się zdobywać pokarm

Do tej pory dostęp do resztek broniły pokrywy koszy. Jednak kakadu nauczyły się je otwierać. Co więcej, przekazują wiedzę, jak to robić innym osobnikom.

article cover
pixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Badacze odkryli, że inteligentniejsze osobniki nauczyły się otwierać pokrywy koszy, a następnie tego samego uczą inne ptaki. Wiedza szybko rozeszła się po całym Sydney, aż wszystkie grupy kakadu nauczyły się w ten sposób zdobywać pokarm.

Główna autorka badania dr Barbara Klump z Max Planck Institute of Animal Behaviour powiedziała AFP, że ten fenomen jest znany jako "społeczna nauka", jednak w przypadku zwierząt jest trudno go zaobserwować, bo nie występuje zbyt często.

Pomysł na badanie pojawił się, kiedy jeden z członków zespołu, Richard Major z Australian Museum nagrał telefonem, jak kakadu za pomocą dzioba i stopy uchyla ciężkie wieko kosza, a następnie wyjada ze śmietnika resztki. - Byliśmy tym naprawdę zaintrygowani, ponieważ to innowacja w ich zdobywaniu pokarmu w mieście - powiedziała dr Klump.

Latający uniwersytet

Naukowcy dostrzegli, że mają niezwykłą okazję, aby systematycznie badać zachowania tych ptaków, "ponieważ one są wszędzie, na całym wschodnim wybrzeżu Australii, tak samo jak wszędzie są też kosze".

Na początek badacze musieli się dowiedzieć, czy wszystkie kakadu umieją otwierać śmietniki. Naukowcy przeprowadzili ankietę online, w której pytali mieszkańców, czy widzieli takie przypadki. Okazało się, że przed 2018 r., ptaki otwierały pojemniki tylko w trzech rejonach przedmieść. Pod koniec 2019 r. były to już 44 osiedla.

Dalsza analiza wykazała, że grono ptaków, które się tego nauczyły, poszerzało się falowo, co wskazywało, że wiedza była przekazywana, a nie zdobywana przypadkowo.

Skomplikowana operacja

Aby lepiej zrozumieć ten fenomen, naukowcy pojechali do kilku dzielnic w dniu wywożenia śmieci, by nagrać kakadu w akcji. Okazało się, że otwieranie koszy to skomplikowane zadanie.

Ptaki najpierw nieznacznie uchylały wieko. Potem szerzej otwierały pojemnik. Następnie, nadal trzymając pokrywę, przechodziły do zawiasów, gdzie otwierały kosz na oścież.

Naukowcy zaobserwowali różnice w technikach otwierania między różnymi grupami ptaków. Im dalej od siebie żyły, tym większe były różnice.  Zdaniem dr Klump to wskazuje, że ptaki mają swoje lokalne subkultury i lokalne tradycje odnośnie tego, jak robią pewne rzeczy.

Do tej pory różnice kulturowe stwierdzano m.in. u wielorybów, które posługują się różnymi "dialektami" czy wśród małp. Badanie potwierdza, że także ptaki są niezwykle inteligentne. Zdaniem naukowców, którzy przeprowadzili badanie, pozwoli ono lepiej rozumieć, jak kakadu dostosowały się do życia w mieście.

Oprócz inteligencji, kakadu mają także rozwinięte funkcje społeczne. Każdego wieczoru, tworzą stada od 50 do nawet 500 osobników. Potem, w ciągu dnia, dzielą się na grupy, na które przypada pięć lub więcej ptaków. Czasami te mniejsze grupy mieszają się, co zdaniem naukowców ułatwia im przekazywanie wiedzy. - Zwracają na siebie uwagę, uczą się od siebie i przekazują sobie wiedzę. To ciekawe, jak podobne są w tym aspekcie do nas - podsumowuje dr Klump.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas