Wojna papug z ludźmi. Poszło o… śmieci

Kakadu żółtoczube - egzotyczny dla nas gatunek papug dla Australijczyków stał się nie lada utrapieniem. Walka ptaków z ludźmi toczy się o śmieci i urosła już do takiego stopnia, że mówi się o prawdziwym wyścigu zbrojeń.

Australijczycy skarżą się na papugi kakadu. Ptaki są tak inteligentne, że same otwierają śmietniki, żeby wyjadać z nich resztki jedzenia
Australijczycy skarżą się na papugi kakadu. Ptaki są tak inteligentne, że same otwierają śmietniki, żeby wyjadać z nich resztki jedzeniaSAEED KHANAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Mogą mieć nawet pół metra wysokości, ważą około kilograma i dożywają 50 lat. Ich znakiem rozpoznawczym jest jaskrawożółty czub z nastroszonych piór. Oto rysopis notorycznych australijskich złodziejek - kakadu żółtoczubych, ptaków należących do rzędu papugowych.

Charakterystyczne papugi nie kradną jednak błyskotek tak jak polskie sroki czy kawki. Kakadu z Australii za cel obrały sobie znacznie mniej prestiżowy łup. Chodzi o śmieci. Ptaki bytujące w Sydney i okolicach są tak inteligentne, że nauczyły się w tym celu otwierać pojemniki na odpady.

Ptaki otwierają śmietniki i wyjadają śmieci

Ludzie mieszkający w miejscach, gdzie grasują supersprytne kakadu narzekają, że wyrzucając śmieci muszą błyskawicznie zamykać śmietniki, bo inaczej odpadki fruwają po całej okolicy. Aby odstraszyć napastliwe ptaki, próbowali już wszystkiego: od odstraszaczy przypominających sowy aż po blokowanie pojemników cegłami. Nie zdało to egzaminu, bo inteligentne papugi nauczyły się spychać cegły ze śmietników. Egzamin zdaje jedynie zamykanie pokryw pojemników na klucz.

"Ewoluują. Jeszcze 5-10 lat temu nie wiedziały jak otwierać śmietniki. To znaczy, że musiały się tego nauczyć" - zauważa w rozmowie z agencją AFP Matt Hoddo, kucharz w jednej z restauracji w Sydney. Jeden z mieszkańców dodaje, że najpierw zabezpieczał swoje kosze cegłą, potem cięższym kamieniem, a teraz używa elastycznej linki. "Czuję, że w końcu będę musiał użyć prawdziwego zamka" - przewiduje.

Jak relacjonują mieszkańcy, sposób kakadu na otwieranie śmietników jest genialny w swojej prostocie: najpierw podnoszą dziobami pokrywę pojemnika, a potem, trzymając ją w dziobie, przesuwają się tyłem wzdłuż krawędzi śmietnika. Klapa w końcu się przechyla i resztą zajmuje się grawitacja.

Wojna zbrojeń między ludźmi a papugami

Zachowanie ptaków zwróciło nawet uwagę naukowców. Badacze są pod wrażeniem nie tylko inteligencji papug i ich zdolności rozwiązywania problemów. Interesujące dla nich są także interakcje pomiędzy chcącymi wykraść odpadki kakadu a broniącymi się przed nimi ludźmi. Można to nazwać nietypowym wyścigiem zbrojeń.

Naukowcy przeprowadzili nawet ankietę, z której wynika, że póki co tę niecodzienną wojnę zdają się wygrywać ludzie. Kakadu radzą sobie co prawda z prostymi trikami takimi jak gumowe węże czy cegły, ale bardziej skomplikowane zabezpieczenia jeszcze je przerastają. Nic nie jest jednak przesądzone, bo, jak podkreślają badacze, papugi już nie raz wykazały się niezwykłymi umiejętnościami i kto wie, może z czasem poradzą sobie także z ambitniejszym wyzwaniem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas