Jaki jest idealny pies dla całej rodziny?

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Psy są wiernymi towarzyszami na całe życie. Dlatego zakup lub adopcja czworonoga pod wpływem impulsu, bez zrozumienia specyfiki jego osobowości i wymagań, jest błędem. Każde zwierzę ma inne nawyki, zachowania, poziom energii i rozmiary. Tym samym nie wszystkie psy spełnią się w roli przyjaciela całej rodziny. Jaka rasa psów uznawana jest za rodzinną?

Idealny pies? To ten, którym się opiekujemy
Idealny pies? To ten, którym się opiekujemyEast News

Mały pies rodzinny

Małe psy są uwielbiane zwłaszcza przez dzieci. Znacznie łatwiej przystosowują się do ograniczonej przestrzeni mieszkania w bloku lub niewielkiego domu niż rasy duże, lub średnie. Jednak rozmiar nie jest jedyną cechą, którą należy wziąć pod uwagę, przyprowadzając nowego towarzysza w rodzinne progi. Warto wziąć pod uwagę główne cechy danej rasy, aby dowiedzieć się, czy sprawdzi się jako pies rodzinny.

Temu zadaniu na pewno podoła kilka ras małych psów.

 • Mops. Bardzo urocza i niezwykle towarzyska, przyjazna i spokojna rasa. Bez wątpienia jest to idealny kandydat na przyjaciela dla każdego, kto szuka małego pieska do mieszkania, w którym przebywają dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że mops, choć ma skłonność do otyłości, nie jest fanem intensywnych sportów. Woli odpoczywać w towarzystwie właściciela i nie znosi samotności.

 • Yorkshire terrier. Jest zwykle bardzo energiczny, ale dobrze dostosowuje się do życia mieszkańców. Psy tej rasy są bardzo wesołe, dla nich zawsze jest czas na zabawę. Uwielbiają towarzystwo swoich właścicieli. Mają nieustraszoną, ciekawską i energiczną osobowość, dlatego są świetnymi kompanami dziecięcych zabaw.

 • Maltańczyk. To mały pies, bardzo łagodny, wesoły i przywiązany do swoich właścicieli. Nie potrzebuje dużo ruchu ani dużej przestrzeni. Bardzo łatwo dostosowuje się do trybu życia domowników, dlatego jest świetnym towarzyszem również osób starszych i chorych o ograniczonej sprawności ruchowej. Dobrze czuje się w towarzystwie dzieci i innych zwierząt.

 • Teriery to czujne i mądre psy
  Teriery to czujne i mądre psy123RF/PICSEL

  Średni pies rodzinny

  Życie ze zwierzęciem pomaga rozwijać umiejętności społeczne, emocjonalne i poznawcze dzieci. Jest też dużą radością dla osób dorosłych i starszych. Pies może wnieść wiele dobrego do rodzinnego środowiska. Średnie rasy czworonogów też mogą sprawdzić się w roli towarzysza i przyjaciela całej rodziny. Wystarczy wybrać psiaka, który jest towarzyski i kocha zabawę.

  • Beagle. Pełen energii, inteligentny i posłuszny. Jest ulubieńcem rodzin z dziećmi, które lubią spacery na świeżym powietrzu. Ta rasa uwielbia bawić się w parkach i na podwórkach, zwłaszcza gdy może bez ograniczeń węszyć w poszukiwaniu smakołyków.

 • Buldog angielski. Choć na pierwszy rzut oka wygląda groźnie, to w rzeczywistości szybko ujawnia swoją słodycz, lojalność i spokój. Jest dobrym towarzyszem dzieci, gdyż uwielbia brać udział w grach i zajęciach domowych. Bez problemu można zabrać go ze sobą na rodzinny wyjazd lub wyjście do restauracji.

 • Terier walijski. Jest bardzo energiczny, więc będzie świetnym towarzyszem dziecięcych zabaw. Szybko zaprzyjaźnia się z człowiekiem, ma radosny i pogodny temperament. Potrafi być uparty, ale odpowiednio szkolony i wychowywany od szczeniaka, staje się bardzo posłusznym i towarzyskim psem.

 • Niewielkie yorki mają łowieckie instynkty
  Niewielkie yorki mają łowieckie instynkty123RF/PICSEL

  Duży pies rodzinny

  Są piękne, potężne, czasami ze względu na obfitą sierść przypominają pluszowe przytulanki. Tylko, czy przedstawiciel dużej rasy nadaje się na psa rodzinnego? Jak najbardziej, ale pod warunkiem, że będzie to odpowiedni wybór. Duży pies rodzinny powinien mieć łagodne usposobienie, a ten wymóg spełnia kilka ras.

  • Golden retriever. To jedna z najbardziej zrównoważonych ras psów. Idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmi w każdym wieku. Psy te wyróżniają cierpliwym, czułym i życzliwym charakterem. Ponadto są bardzo inteligentne i wrażliwe. Mogą spełniać się jako psy terapeutyczne lub asystujące chorym osobom, szczególnie dzieciom i seniorom.

 • Nowofundland. Olbrzymie psy, które mają niezwykle łagodny charakter. Są przyjazne i towarzyskie, dlatego należą do najbardziej znanych i godnych zaufania ras psów rodzinnych. Nowofundlandy kochają wodę, więc są świetnymi kompanami zabaw w basenie.

 • Bernardyn. Jest psem niezwykle łagodnym, który wykazuje szczególny talent do dogadywania się z dziećmi. Pomimo imponujących rozmiarów i siły, rasa ta ma bardzo zrównoważony i cierpliwy temperament. Bernardyn może mieszkać nawet z małymi dziećmi, które będzie bezwarunkowo chronić jak członków swojego stada.

 • Mały, średni lub duży - przedstawiciel każdej wielkości może towarzyszyć tobie, twoim dzieciom i bliskim przyjaciołom. Ważne, by na psa rodzinnego wybrać rasę, która wyróżnia się przyjaznym i łagodnym charakterem.

  Bernardyn - pies ratujący życie w górach
  Bernardyn - pies ratujący życie w górachTomasz ZameckiEast News
  Albania: Lotnisko w parku narodowymDeutsche Welle
  INTERIA.PL
  Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
  Dołącz do nas