Walka ze smogiem. Sposoby na czyste powietrze w domu

Oprac.: Tomasz Kromp

Długotrwały kontakt ze smogiem może doprowadzić do wzrostu ryzyka zachorowania na różne schorzenia. Ze względów zdrowotnych, każdy powinien zadbać o to, by mieć dobrą jakość powietrza w domu. Pomóc w tym mogą pewne sposoby uwzględniające między innymi prawidłową wentylację mieszkania czy zaopatrzenie się w rośliny oczyszczające powietrze.

Jak walczyć ze smogiem w domu?
Jak walczyć ze smogiem w domu?123RF/PICSEL

Smog a zdrowie. Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko chorób

Smog to zanieczyszczenie powietrza powstałe w wyniku ludzkiej działalności i emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Rzeczone zjawisko przybiera formę chmury unoszącej się najczęściej nad dużymi aglomeracjami miejskimi. W skład smogu wchodzą między innymi tlenki węgla, azotu czy siarki, a także zawieszone w powietrzu pyły – między innymi PM10 (o średnicy poniżej 10 mikrometrów) czy PM2,5 (o średnicy poniżej 2,5 mikrometra).

Kontakt ze smogiem może nieść za sobą wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Chodzi tutaj między innymi o zwiększone ryzyko zapadalności na choroby układu oddechowego, układu krążenia czy układu nerwowego. Długotrwała ekspozycja na smog może doprowadzić do rozwinięcia się między innymi astmy, obturacyjnej choroby płuc, niewydolności oddechowej czy nowotworów (płuc, gardła bądź krtani).

Smog w Polsce to wina przede wszystkim przestarzałych pieców123rf.com123RF/PICSEL

Czyste powietrze w domu. Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie?

Wietrzenie mieszkania jest niezmiernie ważne z uwagi na zachowanie właściwej cyrkulacji powietrza. Dzięki rzeczonemu zabiegowi można także zmniejszyć ilość kurzu oraz szkodliwych cząsteczek zalegających w domu.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wietrzenie powietrza w sytuacji, gdy za oknem panuje smog, nie jest zbyt dobrym pomysłem. Wdychanie takiego powietrza, jak już zostało wcześniej wspomniane, mogłoby się odbić na naszym zdrowiu. 

Chcąc wywietrzyć mieszkanie, warto wcześniej zapoznać się z aktualnymi odczytami jakości powietrza w danym miejscu. Jeśli rzeczona jakość jest w normie, to wtedy możemy bez przeszkód zająć się wietrzeniem. Zimą należy wietrzyć mieszkanie dość krótko, by nie stracić zbyt wiele ciepła. Cały proces nie powinien trwać dłużej niż 5 minut. Przed otwarciem okien warto również zakręcić kaloryfery.

Oczyszczacz powietrza pomaga usunąć cząsteczki pyłu PM2.5 i PM10 z mieszkaniaadobestockINTERIA.PL

Domowe oczyszczacze powietrza. Pomogą również... rośliny

Jednym ze sposobów na czyste powietrze w domu jest zaopatrzenie się w specjalne oczyszczacze. Rzeczone urządzenia filtrują powietrze w danym pomieszczeniu, pomagając w pozbyciu się szkodliwych cząsteczek. Co ciekawe, oczyszczacze mogą zminimalizować ryzyko powstawania pleśni, poprzez usuwanie jej zarodników z powietrza.

Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza, warto zwrócić uwagę na jego parametry oraz rodzaj zamontowanych filtrów. Wyróżniamy między innymi filtry HEPA (usuwające pyły zawieszone), filtry węglowe (mogące neutralizować nieprzyjemne zapachy) czy filtry katalityczne (usuwające między innymi cząsteczki formaldehydu czy benzenu).

Co ciekawe, w oczyszczeniu powietrza w domu mogą pomóc również niektóre gatunki roślin. Rozstawione na parapetach, mogą stać się nie tylko wspaniałą ozdobą mieszkania, ale również "naturalnym filtrem", który usunie niektóre szkodliwe dla zdrowia substancje. Które konkretnie rośliny mogą pomóc w oczyszczeniu powietrza? To między innymi zielistka Sternberga, gerbera Jamesona czy skrzydłokwiat.

Wspólnie ratują pszczoły. Niezwykły start-up dziadka i wnuczkiPolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas