Toniemy w smogu. Polskie miasta najbardziej zanieczyszczone na świecie
Poznań, Wrocław i Kraków znalazły się w środę w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Większy smog był tylko w Indiach i Pakistanie. W Polsce obowiązują alerty RCB dla części aż 8 województw. Fatalna jakość powietrza w kraju utrzymuje się od wtorku.
W środę, 10 stycznia pierwszą dziesiątkę światowego rankingu smogu World Air Quality Index serwisu IQAir zdominowały polskie miasta. Na godzinę 11:30 na drugim miejscu był Poznań, a Kraków i Wrocław - odpowiednio na piątej i szóstej pozycji.
Smog w Polsce. Poznań, Kraków i Wrocław na liście najgorszych na świecie
Poznań według skali AQI osiągnął wynik 254 punktów, Kraków - 187, a Wrocław - 184. W skali AQI większa liczba jednostek oznacza większe zanieczyszczenie. Na pierwszym miejscu z wynikiem było pakistańskie Lahore, które od lat jest uznawane za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast świata.
W środowym rankingu żaden z innych krajów na świecie nie miał aż tylu reprezentantów, co Polska. Najbliżej było Chinom - kraj w tabeli ma dwa miasta. Są to Wuhan i Hangzhou. Jakość powietrza jest tam jednak obecnie lepsza niż w polskich miejscowościach, które znalazły się w rankingu.
Polska jest aktualnie niechlubną, fioletową plamą na mapie Europy. We wtorek i środę z powodu niebezpiecznie wysokiego zanieczyszczenia powietrza wydano alerty RCB dla wielu regionów Polski. Obecnie obowiązują one dla części województw:
- śląskiego,
- wielkopolskiego,
- podkarpackiego,
- dolnośląskiego,
- opolskiego,
- łódzkiego,
- świętokrzyskiego,
- małopolskiego.
Mieszkańcy, którzy otrzymali wiadomość z ostrzeżeniem proszeni są o niewychodzenie z domów. Smog największe zagrożenie stanowi dla osób starszych, dzieci, a także osób ze schorzeniami układu oddechowego i układu krążenia. W dni smogowe odradza się uprawianie sportu na powietrzu i przebywanie na zewnątrz, o ile nie jest to konieczne.