Odwróć tabelę, Polska na czele. Znów jesteśmy liderami smogu w Europie

Jakub Wojajczyk

Jakub Wojajczyk

Aktualizacja

Zaledwie kilka dni mrozów i bezwietrznej pogody wystarczyło, aby Polska znów stała się liderem smogu w Europie. Pomiary niemal w całym kraju pokazują podwyższone poziomy zanieczyszczeń powietrza, przez co na mapie nasz kraj wygląda jak fioletowo-żółta plama. We wtorek i środę z powodu smogu dla kilku województw wydano nawet alerty RCB. "Odwróć tabelę, Polska na czele" - zwykło się mawiać w kręgach sportowych. Niestety, jeśli chodzi o jakość powietrza w Europie, sytuacja wygląda bliźniaczo.

Od wtorku w Polsce mierzymy się z dużym smogiem. W środę wydano alerty RCB dla części 8 województw. Mieszkańcy proszeni są o zostanie w domach
Od wtorku w Polsce mierzymy się z dużym smogiem. W środę wydano alerty RCB dla części 8 województw. Mieszkańcy proszeni są o zostanie w domachAirly/RCBmateriały prasowe

Wielkopolska, Śląsk, Dolny Śląsk, Małopolska, Podkarpacie, województwa łódzkie, mazowieckie i świętokrzyskie - te regiony w środę rano wyróżniały Polskę na mapie Europy. W miejscowościach takich jak Rybnik stężenia pyłów PM10 w powietrzu osiągały prawie 500 proc. normy WHO, a PM2.5 - 1200 proc. normy.

Smog w Polsce. Wydano alerty RCB

Podobnie było m.in. w Kędzierzynie-Koźlu, Opolu, Poznaniu, Leżajsku. Duży smog odnotowuje się też w Kielcach, Krakowie, Gliwicach, Katowicach, Mysłowicach, Wałbrzychu, Nowym Targu, Radomsku i Gorzowie Wielkopolskim.

W środę, podobnie jak we wtorek, wydano też alerty RCB dotyczące smogu. Tym razem obowiązują one w części aż ośmiu województw. Mówią one, aby ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Zła jakość powietrza prognozowana jest w częściach województw:

  • śląskiego
  • wielkopolskiego
  • podkarpackiego
  • dolnośląskiego
  • opolskiego
  • łódzkiego
  • świętokrzyskiego
  • małopolskiego.

"UWAGA! Dnia 10.01 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - mówi alert, który otrzymali mieszkańcy wymienionych regionów.

Atak zimy i atak smogu w Polsce

Można pokusić się o stwierdzenie, że przyczyną tak dużego smogu w Polsce jest mróz. Atak zimy niewątpliwie się do niego przyczynił, ale ujemne temperatury i słaby wiatr nie tworzą przecież zanieczyszczeń. Wystarczy spojrzeć na mapę smogową innych krajów w Europie, gdzie przecież też jest zimno, ale powietrze jest dużo czystsze.

Główną przyczyną smogu w Polsce są przestarzałe piece, tzw. kopciuchy. To z nimi związana jest niechlubna fioletowa plama, jaka pokrywa nasz kraj na obecnych mapach smogowych Europy. Szacuje się, że w Polsce do wymiany jest jeszcze ok. 3 mln takich pieców.

- Wymiana kopciuchów rzeczywiście jest, ona się odbywa. Natomiast odbywa się w tempie zbyt wolnym - mówił w rozmowie z Zieloną Interią Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. - Jest to bardzo trudny proces, również w sensie społecznym, żeby przekonać ludzi do pozbycia się najgorszych kotłów - dodaje ekspert. 

Polskie stolice smogu. Na podium Nowa Ruda, Nowy Targ i Sucha BeskidzkaPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas