Prawie 2000 proc. normy. Kolejne rekordy zanieczyszczeń powietrza w Polsce
Od wielu lat znane są skutki oddziaływania smogu na zdrowie, a zwłaszcza pyłu zawieszonego PM2,5. Mimo tego skala zanieczyszczeń powietrza wciąż się zwiększa, a dotychczasowe rekordy są ponownie pobijane.
20 grudnia na liście najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie znalazły się głównie miasta azjatyckie, gęsto zaludnione. Na podium wielokrotnie pojawiające się tam Delhi, a na drugim miejscu pakistańskie miasto Lahore. Na liście pojawiła się też stolica Małopolski. Kraków zajął trzecie miejsce pod względem najgorszej jakości powietrza i kilkudziesięciokrotnie przekroczonych norm dotyczących obecności PM2,5.
W niektórych podkrakowskich miejscowościach i miastach (np. w Skawinie) normy dotyczące ilości pyłów zawieszonych PM2,5 są przekroczone o średnio 1300 proc. Eksperci rekomendują, aby na zewnątrz zakładać maski. Smog jest wyraźnie wyczuwalny.
Ale w innych miastach Polski jest jeszcze gorzej.
19 grudnia w Kalwarii Zebrzydowskiej normy były przekroczone o 1800 proc. - informuje Polski Alarm Smogowy. 20 grudnia o 1400 proc. - wynika z map smogowych. Co więcej, w mieście od kilku lat obserwuje się wzmożoną zachorowalność i śmiertelność z powodu nowotworów. Zła sytuacja panuje również na Śląsku. Ze smogiem mierzy się też obecnie Nowy Targ, Zakopane i Oświęcim.
Kalwaryjski smog pojawia się m.in. w wyniku spalania niedozwolonych surowców w piecach oraz pracy zakładów przemysłowych. Należy dołożyć do tego zanieczyszczenia z transportu oraz palenie węglem. Zagrożenia wynikające ze spalania toksycznych substancji to m.in. choroby układu oddechowego, krwionośnego i nerwowego. Najczęściej występujące choroby to astma i choroby płuc. Każdy narażony na smog może odczuwać też zawroty głowy.