Smog niszczy psychikę. Nowe badanie łączy zanieczyszczenia z depresją
Toksyczne powietrze dramatycznie pogarsza stan psychiczny ludzi. Nowe, przeprowadzone w Rzymie badania wykazały ścisły związek między większym zanieczyszczeniem cząsteczkami a stanami takimi jak zaburzenia lękowe i depresja.
Smog dramatycznie pogarsza nasze fizyczne zdrowie. Liczne badania wykazały związek między zanieczyszczeniem powietrza a astmą, chorobami serca, a nawet nowotworami.
Nowe, przeprowadzone w Rzymie badanie dodaje do tej litanii jeszcze jeden element. Badacze wykazali, że istnieje wyraźny związek między poziomem zanieczyszczenia powietrza a zdrowiem psychicznym ludzi.
Depresja i stany lękowe
"Ostatnie badania powiązały zanieczyszczenie powietrza z rozwojem zaburzeń psychicznych, w tym depresji, stanów lękowych i epizodów psychotycznych. Jednak wszystkie te powiązania badano głównie w małych grupach, co utrudnia uogólnienie ich wyników" tłumaczy Dr Federica Nobile z wydziału epidemiologii regionalnej służby zdrowia Lacjum.
Zespół Nobile postanowił sprawdzić ten związek w o wiele większej skali. Badacze zaczęli od danych spisowych dotyczących ponad 1,7 miliona dorosłych mieszkających w Rzymie w 2011 roku i porównał je z dokumentacją medyczną.
Przez osiem lat badacze analizowali dokumentację medyczną pod kątem nowych przypadków problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym osób przyjętych do szpitala lub osób, którym przepisano leki przeciwpsychotyczne, przeciwdepresyjne i stabilizatory nastroju.
Porównano je z danymi dotyczącymi zanieczyszczenia powietrza i hałasem ruchu drogowego w miejscach zamieszkania ludzi, a także innymi czynnikami społecznymi, które mogą mieć wpływ na zdrowie psychiczne, w tym ubóstwem, bezrobociem, wykształceniem i stanem cywilnym.
Jasny związek smogu z chorobami psychicznymi
Odkryli, że ludzie żyjący na obszarach o większym zanieczyszczeniu cząsteczkami Pm 2,5 byli bardziej narażeni na rozwój schizofrenii, depresji i zaburzeń lękowych. Potwierdza to analiza przepisywanych na receptę leków. W przypadku osób w wieku od 30 do 64 lat wyraźny był związek między receptami a zanieczyszczeniem powietrza.
Co więcej, korzystając z danych z badania, badacze wykazali, można przewidzieć korzyści płynące z poprawy stanu powietrza w mieście. Zmniejszenie średniego zanieczyszczenia cząstkami stałymi w Rzymie o 10% mogłoby zmniejszyć często występujące problemy psychiczne o 10-30%. Jeszcze większą poprawę można by osiągnąć, przestrzegając zaproponowanych przez Komisję Europejską limitów zanieczyszczenia powietrza na rok 2030 i wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia.
"Nasze odkrycie podkreśla kluczowe znaczenie wdrożenia rygorystycznych środków mających na celu zmniejszenie narażenia ludzi na zanieczyszczenia powietrza. Są one niezbędne nie tylko dla ochrony przed dolegliwościami fizycznymi, ale także dla zachowania dobrego samopoczucia psychicznego" tłumaczy prof. Francesco Forastiere z włoskiej Krajowej Rady ds. Badań Naukowych i Imperial College w Londynie.
Smog i demencja
Badanie przeprowadzone na psach domowych w Meksyku w 2002 roku pomogło wyciągnąć wniosek, że narażenie na zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko demencji w późniejszym życiu. Inne badania, w tym siedmioletnie badanie prowadzone przez King’s College w Londynie, wykazały, że zanieczyszczenie powietrza ma również wpływ na nasilenie i nawroty choroby u osób z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak schizofrenia i depresja.
Średnie narażenie mieszkańców Rzymu na roczne narażenie na PM2,5 jest ponad trzykrotnie wyższe niż wynoszą normy WHO.