Rekordowy smog w Polsce. Było go widać gołym okiem

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Wystarczyło kilka mroźnych dni, by Polska zniknęła pod grubą warstwą smogu. Dowody pojawienia się smogu były widoczne gołym okiem, a wielu z nas mogło wyczuć chemiczny zapach unoszący się w powietrzu.

Smog powrócił ze zdwojoną siłą w czasie mrozów
Smog powrócił ze zdwojoną siłą w czasie mrozówTomasz KawkaEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Rekordowy smog w Polsce. Tak fatalnego powietrza nie było od latPolsat News

Tonące w smogu polskie miasta, a wśród nich Katowice, Wrocław i Kraków. Odpowiedzialni za monitoring środowiska specjaliści twierdzą, że tak fatalna sytuacja nie zdarzała się w niektórych regionach od lat. Smog z Polski nie odszedł.

Wystarczyło kilka nocy z temperaturą poniżej 10 stopni, aby Polska stała się czarną plamą na mapie Europy. Najgorzej było na południu kraju. Mieszkańcy wielu miejscowości dostali alerty RCB z informacją, by zrezygnować z aktywności na zewnątrz. W Krakowie uruchomiono też darmową komunikację autobusową.

Zima i smog powrócił

Patryk Białas, aktywista miejski, ekolog i katowicki radny od dawna walczy ze smogiem, który kiedyś był charakterystycznym zjawiskiem właśnie dla regionów województwa śląskiego. Obecnie jednak smog trawi większość polskich miast i wsi. 

Ekolog mówi w wywiadzie dla telewizji Polsat News, że do walki ze smogiem przydają się uchwały antysmogowe, które zakładają rezygnację z pieców o najniższej klasie, tzw. kopciuchów. "Mieszkańcy mobilizują się do tego, żeby jakość powietrza poprawić w związku z tym likwidują kopciuchy" - mówi Patryk Białas i sugeruje, że dzięki temu procesowi na redukcji smogu korzystają wszyscy.

Andrzej Szczygieł, kierownik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach zwraca uwagę, że Katowice odnotowały w styczniu najgorszą jakość powietrza od 2017 r. Od tego czasu żadna z 28 stacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska monitorujących jakość powietrza w województwie śląskim nie odnotowała tak fatalnych wyników.

"Aż tak wysokich stężeń na terenie praktycznie całego województwa śląskiego nie mieliśmy przez ostatnie lata. Wpłynęły na to między innymi ciepłe zimy" - podaje Andrzej Szczygieł.

Kilka godzin w smogu to jak spalenie 9 papierosów

Smog nie jest dla mieszkańców Katowic obojętny. Narzekają oni na problemy z oddychaniem.

Uchwała antysmogowa ma na celu zmniejszenie skali śmierdzącego problemu. Od Nowego Roku w życie weszły kolejne jej zapisy, dzięki którym swój żywot mają zakończyć kopcące piece. "Nikt tak skutecznie nie likwiduje kopciuchów jak mieszkańcy śląskiej gminy Jejkowice. Udało się tu wymienić niemal wszystkie stare piece" - mówi Patryk Białas.

"Nie ma żartów, to nie jest tak jak przez wiele lat próbowano nam wmówić, że smog to jest cichy zabójca, który gdzieś tam się czai za rogiem. Dzisiaj wiemy, że smog powoduje nie tylko choroby górnych dróg oddechowych, układu nerwowego, układu krwionośnego" - dodaje działacz.